1 minut czytania

Układ limfatyczny ma duże znaczenie dla sprawnego działania organizmu. Jest to system przewodów i naczyń, w których przepływa limfa, a jego zadaniem jest zapewnienie prawidłowego obiegu płynów ustrojowych. Układ limfatyczny jest połączony z układem krążenia. Wynikiem jego nieprawidłowego działania mogą być na przykład obrzęki. 

Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu, który usprawnia cyrkulację płynów ustrojowych w organizmie i wspomaga pracę układu limfatycznego. Sprawdza się szczególnie w przypadku terapii zastojów limfy lub obrzęków. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, a jego celem jest przemieszczenie zastanej limfy w stronę węzłów chłonnych, właśnie poprzez ucisk. 

Drenaż limfatyczny polega na mechanicznym stymulowaniu tkanek wzdłuż tkanek limfatycznych w okolicach węzłów chłonnych. Uciska się na przykład klatkę piersiową, nogi, ręce oraz odpowiednie partie twarzy i głowy. Masaż wykonuje się wolnymi ruchami, a zabieg może być powtarzany kilka razy dziennie. 

DRENAŻ LIMFATYCZNY – EFEKTY MASAŻU

Drenaż limfatyczny to zabieg o szerokim zastosowaniu – ma nie tylko działanie zdrowotne, ale dobrze wpływa na wygląd. Odpowiedni ucisk powoduje przypływ krwi tętniczej, która dzięki dużej zawartości tlenu pomaga usuwać toksyny i stymuluje działanie układu odpornościowego. 

Tego rodzaju leczenie jest polecane osobom, które cierpią na schorzenia takie jak między innymi niewydolność żył, choroba niedokrwienna nóg, limfopatia polekowa, często powtarzające się obrzęki, choroba zwyrodnieniowa stawów, neuropatie, migreny lub dolegliwości skóry o troficznym charakterze, a także otyłość. 

Drenaż limfatyczny ma zastosowanie nie tylko w leczeniu schorzeń. Działa też na skórę, ujędrniając ją, stymulując krążenie krwi i pobudzając usuwanie toksyn. Jest również korzystny dla sylwetki, ponieważ przyśpiesza metabolizm, pomaga zlikwidować cellulit i zmniejszyć tkankę tłuszczową. Powinny z niego skorzystać osoby, które skarżą się na efekt zimnych nóg. Drenaż limfatyczny wspomaga również wydzielanie hormonów szczęścia i pomaga się odprężyć, jest ponadto jednym z zabiegów, które znajdziecie Państwo w oferowanych przez nasz ośrodek wczasach leczniczych.