1 minut czytania

Wiele osób skarżących się na bolący kręgosłup rezygnuje z ćwiczeń i aktywności fizycznej. Boją się one bólu i nasilenia dolegliwości. Niepotrzebnie, ponieważ w wielu przypadkach odpowiednio dobrane i skonsultowane z lekarzem ćwiczenia nie tylko nie zaszkodzą, ale mogą również pomóc poradzić sobie z bólem.

Gimnastyka na bolące plecy

W przypadku bólu kręgosłupa niewskazane jest podnoszenie ciężarów, a także wykonywanie różnego rodzaju zgięć i wyprostów połączonych z rotacją. Sprawdzą się natomiast ćwiczenia w ułożeniu na brzuchu, polegające na wzmacnianiu oraz rozciąganiu mięśni brzucha, a także ćwiczenia w klęku podpartym, połączone na przykład z równoczesnym wyprostem ręki i nogi albo rozciąganiem mięśni grzbietu. Proste ćwiczenia, która przyniosą ulgę bolącym plecom, a które można wykonywać praktycznie w każdych warunkach, to na przykład przeciąganie się, przeprost kręgosłupa przez wciąganie łopatek, napinanie brzucha, przysiady z uniesionymi rękami czy ruchy koliste tułowia. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa.

Leczenie na basenie

Dobry wpływ na bolące plecy ma pływanie. Ten sport wzmacnia mięśnie i wspomaga kręgosłup. Szczególnie polecany jest w tym przypadku styl grzbietowy. Z kolei popularna „żabka” dobrze wpływa na odcinek szyjny i lędźwiowy.Pływanie to bezpieczna dyscyplina, jednak nie każdy może je uprawiać. Osoby, które cierpią na szczególnie silne bóle, powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem przed podjęciem aktywności fizycznej wszelkiego rodzaju.