1 minut czytania

Ruch to niezwykle istotny element życia człowieka, niezbędny dla zachowania zdrowia. Rehabilitacja ruchowa jest również ważną częścią terapii wielu schorzeń. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają w niektórych przypadkach zahamować albo cofnąć postępy choroby lub pozwalają uchronić się przed utratą formy i sprawności, co mogłoby utrudnić codzienne funkcjonowanie chorej osoby. 

Okazuje się, że ruch jest ważnym, a nawet niezbędnym elementem leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera. Rehabilitacja jest doskonałym sposobem na to, aby chory jak najdłużej zachował sprawność fizyczną, a co za tym idzie – podstawową samodzielność. Skuteczne ćwiczenia powinny być dobrane przez specjalistę oraz dostosowane do konkretnego przypadku i stopnia zaawansowania choroby Alzheimera. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitacja, tym większe szanse na opóźnienie zniedołężnienia i zachowanie dobrej formy. Niefarmakologiczne metody leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera mają także dodatkowy efekt – regularne ćwiczenia to dobry sposób na poprawę nastroju, wpływają więc pozytywnie na psychikę chorego. 

Ćwiczenia stosowane w rehabilitacji choroby Alzheimera powinny być podporządkowane kilku celom, takim jak na przykład wzmocnienie mięśni, utrzymanie kondycji, zwiększenie mobilności stawów oraz poprawa krążenia. Inne spodziewane efekty to między innymi zmniejszenie niepokoju, poprawa jakości snu, a nawet poprawa stanu jelit. 

Najważniejsze zalecenia 

Nie ma jednej uniwersalnej linii ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób z chorobą Alzheimera, jednak zarówno podczas codziennej aktywności w warunkach domowych, jak i podczas profesjonalnego zabiegu w specjalistycznym ośrodku, należy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach. 

Przede wszystkim rehabilitacja powinna być dla takiego pacjenta przyjemna i wywoływać pozytywne skojarzenia. Ważne jest, aby ćwiczenia zaczynać od prostszych czynności i stopniowo przechodzić do bardziej złożonych.

Rehabilitację należy urozmaicać, między innymi przez stosowanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak piłki, kije, wałki, szarfy i taśmy.

Proponowane przez rehabilitanta ćwiczenia powinny być zrozumiałe dla pacjenta, a komunikacja pomiędzy nim a prowadzącym powinna być wielokierunkowa, to znaczy oparta na sygnałach werbalnych i niewerbalnych.

Zaleca się, aby pojedyncza sesja rehabilitacyjna trwała przez 30 do 45 minut, w zależności od formy chorej osoby.

Rehabilitację należy przeprowadzać w przyjaznym otoczeniu, w którym pacjent czuje się komfortowo.

Do programu ćwiczeń warto wprowadzić terapię funkcjonalną, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenia izometryczne. Na zakończenie sesji rehabilitacyjnej zaleca się ćwiczenia oddechowe i rozluźniające.

Rehabilitacja osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera jest długotrwała i wymagająca, dlatego warto ją przeprowadzić w przystosowanym do tego celu ośrodku rehabilitacyjnym.