1 minut czytania

Fizjoterapia to dział medycyny, który w leczeniu stosuje metody fizykalne, takie jak na przykład zimno, ciepło, woda, prąd, masaże, ruch lub pole magnetyczne. Terapia manualna to wąska specjalizacja z zakresu fizjoterapii, która zajmuje się dysfunkcjami narządu ruchu. Możemy do nich zaliczyć między innymi bóle, także głowy, niestabilność stawów kończyn i kręgosłupa, drętwienie, wady postawy czy też przykurcze, a nawet napięcia, które są wynikiem przemęczenia lub stresu. Terapia manualna dotyczy przede wszystkim stawów, jednak podczas leczenia terapeuta zajmuje się również skórą, nerwami, wiązadłami, ścięgnami oraz mięśniami, czyli tkankami miękkimi, które są bezpośrednio związane ze stawami. 

Termin terapia manualna pochodzi od łacińskiego terminu „manus”, to znaczy „ręka”. W terapii manualnej „narzędziem” badania i leczenia są ręce specjalisty. W ten sposób terapeuta może na przykład określić przyczynę bólu oraz podjąć odpowiednie leczenie. Znajomość źródła problemu pozwala na dokładne określenie metody terapii, ponieważ różne schorzenia leczy się w specyficzny sposób, przy zastosowaniu różnych technik manualnych. Podczas terapii manualnej stosuje się między innymi rozciąganie mięśni, poizometryczną relaksację mięśni, mobilizację lub uruchomienie zablokowanych stawów. Zastosowane metody mają pomóc specjaliście przywrócić możliwość bezbolesnych ruchów oraz zapobiegać nawrotom schorzeń w przyszłości. Współczesna terapia manualna jest dyscypliną medyczną od około dwóch wieków, jednak jej korzenie możemy znaleźć już w czasach starożytnych.

ZALETY TERAPII MANUALNEJ

Terapia manualna ma wielu zwolenników. Metoda ta pozwala na skuteczne rozwiązanie problemów ze stawami, a dzięki dodatkowym technikom zabiegi z zakresu terapii manualnej są mniej bolesne. Terapia manualna daje stosunkowo szybkie efekty, już po pierwszym zabiegu odczuwalna jest pewna poprawa. Diagnostyka przy pomocy dłoni umożliwia precyzyjne ustalenie przyczyny bólu, dzięki czemu można rozpocząć najlepszy dla danego przypadku rodzaj terapii. Terapia manualna traktuje organizm człowieka jako całość. Kluczem do jej skuteczności jest wykorzystywanie naturalnych możliwości ciała. Ucisk w odpowiednim miejscu stymuluje organizm do samodzielnej walki ze schorzeniem. Praca terapeuty ma pobudzić ciało pacjenta do działania i zwalczenia dolegliwości. Zabiegi z zakresu terapii manualnej nie są bolesne, ponieważ terapeuta do ucisku nie musi używać dużej siły. Taka forma leczenia może wiązać się jednak z dyskomfortem pacjenta oraz wymaga odpowiedniego podejścia. W naszym ośrodku można skorzystać z terapii manualnej w ramach zabiegów dodatkowych. Szczegóły znajdą Państwo w cenniku.