1 minut czytania

Pandemia Covid-19 wprowadziła wiele zmian w codziennym życiu. Szczególnie wpłynęła na kwestie związane z przemieszczaniem się i kontaktem z innymi ludźmi. Jedną z takich sytuacji jest wyjazd rehabilitacyjny. Jak przygotować się na wyjazd w okresie pandemii i o czym trzeba pamiętać w trakcie turnusu rehabilitacyjnego w Zakopanem?

Osoba, która chce wyjechać na pobyt do ośrodka rehabilitacyjnego, powinna mieć negatywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Na badanie można zapisać się za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia lub umówić się na wymaz telefonicznie, korzystając z pomocy konsultanta. Bardzo ważne, aby test wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed planowanym początkiem turnusu rehabilitacyjnego. Testu nie muszą wykonywać osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, pacjent powinien zgłosić się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zaleci dalsze kroki. Wyjazd rehabilitacyjny będzie w tym przypadku niemożliwy.

Zasada ograniczonego zaufania

Negatywny wynik testu na obecność koronawirusa ani pełne zaszczepienie przeciwko Covid-19 nie zwalnia jednak z ostrożności podczas wyjazdu rehabilitacyjnego. W zamkniętych przestrzeniach wciąż obowiązuje zalecenie zakrywania ust i nosa. Noszenie maseczki nie jest wygodne, jednak jest to jedna z metod, która pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Nie należy też zapominać o podstawowych zasadach higieny, przede wszystkim o jak najczęstszym i dokładnym myciu dłoni z użyciem mydła. Warto także korzystać z preparatów na bazie alkoholu, przeznaczonych do dezynfekcji oraz unikać dotykania nosa, oczu i ust, aby wirusy nie mogły tą drogą dostać się do organizmu. Podczas kaszlu lub kichania nos i usta należy zasłonić chusteczką albo łokciem. Lepiej też unikać bliższego kontaktu z osobami, które kaszlą lub kichają.

Dlaczego przestrzeganie zasad jest tak ważne?

W trakcie wyjazdu rehabilitacyjnego często mamy bliski kontakt z obcymi osobami – lekarzami, rehabilitantami i innymi specjalistami. Przestrzeganie podstawowych zaleceń pomoże zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

W ośrodku rehabilitacyjnym warto zwrócić uwagę na dezynfekcję przestrzeni wspólnych. W miarę możliwości zaleca się niepotrzebnego dotykania przedmiotów, z których korzysta wiele osób.

Na wyjazd rehabilitacyjny wybieramy się, żeby poczuć się lepiej i zdrowiej. Powinien to być czas dbania o siebie, ale również forma przyjemnego wypoczynku. Wyjazd nie będzie stresujący, jeśli nie zapomnimy o podstawowych zasadach, ustanowionych dla ogólnego dobra.