1 minut czytania

Trudno gojące się rany utrudniają życie tym młodszym, jak i starszym pacjentom. Czasem zwykłe okaleczenia, zadraśnięcia czy drobne oparzenia, choć nie wymagają interwencji lekarza, potrafią utrudnić życie. Taka trudno gojąca się rana oprócz tego, że przyciąga wzrok swoim nieestetycznym wyglądem, to jeszcze przysparza wielu cierpień, swędząc, drapiąc i ciągnąc. Kiedy wydaje się, że rana zaczyna się już goić, sytuacja powtarza się od nowa i wraca do punktu wyjścia. Takie rany, sprawiając ból i dyskomfort, wymagają szczególnego traktowania, tak by proces gojenia przebiegał sprawnie.

PRZEDE WSZYSTKIM HIGIENA

Podstawową bronią w walce z trudno gojącymi się ranami jest higiena. Tylko systematyczne przemywanie i dezynfekowanie ran może zahamować stan zapalny i przyspieszyć gojenie skóry. Przemywając zakażone miejsce, pozbywamy się masy bakteryjnej i martwych tkanek, robiąc miejsce tym nowym i zdrowym. Cierpliwe zmienianie prawidłowo wykonanych opatrunków to kolejny krok w pielęgnacji chorego miejsca. Dostępność gotowych opatrunków na pewno ułatwia sprawę, bo stosując je, mamy pewność, że w odpowiedni sposób zaopatrzymy chore miejsce. Do tych najczęściej stosowanych należą opatrunki kolagenowe, które zapewniają odpowiednią wilgotność oraz te ze srebrem, które z kolei działają przeciwbakteryjnie.

DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Leczenie trudno gojących się ran możemy również wspomóc odpowiednimi preparatami. W czasie kuracji warto sięgnąć po witaminę C, która ma kluczowe znaczenie w procesach skórnych. Nie zaszkodzi również suplementacja witaminy A, która uczestniczy w procesie produkcji kolagenu oraz E, której brak w organizmie odpowiada z kolei za niedokrwistość. Kiedy wszelkie środki zawodzą, możemy skorzystać z naturalnych sposobów naszych babć, które niejednokrotnie ratowały sytuacje, gdy wszystko inne zawodziło. W tym przypadku na trudno gojące się rany powinny pomóc okłady z babki lancetowatej, aloesu oraz mniszka lekarskiego. Możemy również skorzystać z właściwości bakteriobójczych kapusty i cebuli. 

Trudno gojące się rany zazwyczaj nie są groźne dla naszego zdrowia, ale na pewno sprawiają dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego warto zastosować odpowiednie działania, kiedy tylko pojawi się drapiący i sączący się problem skórny. Przy wprowadzeniu higieny i pozostałych środków zaradczych, zachowując systematyczność i cierpliwość, powinniśmy opanować i przyspieszyć proces gojenia się ran. 

Osoby z problemami skórnymi, cierpiące na trudno gojące się rany zapraszamy też do naszego ośrodka. Poprzez odpowiednie zabiegi zdrowotne radzimy sobie z tego typu przypadłościami – http://marzenie-zakopane.pl/turnusy-rehabilitacyjne-w-gorach/.