1 minut czytania

Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami to rodzaj leczenia, który wykorzystuje fale dźwiękowe o bardzo niskiej, niesłyszalnej dla człowieka częstotliwości, tak zwane ultradźwięki. Przy ich pomocy możemy uzyskać dwa rodzaje efektów korzystnych dla zdrowia. Jakie to efekty? Wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Rezultaty termiczne sonoterapii to na przykład stymulacja przepływu krwi, dogłębne przegrzanie tkanek oraz zmiany w przepuszczalności błony komórkowej.

Wśród efektów nietermicznych terapii wymienić możemy między innymi pobudzenie regeneracji tkanek oraz wzrost syntezy białek. Terapia ultradźwiękami wspomaga procesy naprawcze, a także wspiera procesy gojenia tkanki łącznej. Zaletą tej formy terapii jest nieinwazyjność. Ultradźwięki mają zastosowanie przede wszystkim w fizjoterapii, ale nie tylko. Zabiegi z użyciem ultradźwięków przeprowadza się również na przykład do usunięcia kamieni z układu moczowego, zabiegów redukujących tkankę tłuszczową oraz odmładzających.

Terapia ultradźwiękami a schorzenia układu ruchu

Bardzo popularnym zastosowaniem ultradźwięków pozostaje terapia schorzeń układu ruchu. Sonoterapia jest sprawdzoną formą pomocy pacjentom, którzy cierpią na bóle reumatoidalne. Reumatoidalne zapalenie stawów to uciążliwa choroba o przewlekłym charakterze. Obejmuje tkankę łączną w całym organizmie oraz powoduje sztywnienie i zniekształcenia stawów oraz obrzęki. Nieleczone prowadzi do niesprawności i zniszczenia stawów. Bóle reumatoidalne utrudniają proste, codzienne czynności, ograniczają ruchomość i obniżają komfort życia pacjenta. Całkowite wyleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest bardzo trudne, jednak współczesna medycyna, w parze z fizjoterapią, znają skuteczne formy pomocy pacjentom z takimi dolegliwościami.

Sonoterapia na turnusie rehabilitacyjnym w górach

Dobrze dobrana fizjoterapia pomaga złagodzić te dolegliwości, a jedną z zalecanych przez nią metod jest sonoterapia. Dzięki terapii ultradźwiękami możemy zmniejszyć bóle reumatoidalne, a także ograniczyć sztywnienie stawów. Ultradźwięki mogą również przyczynić się do zmniejszenia bolesnych obrzęków. Dlaczego terapia ultradźwiękami tak dobrze sprawdza się przy bólach reumatoidalnych? Sonoterapia działa rozluźniająco na mięśnie – wynika to z efektu termalnego zabiegu. Użycie ultradźwięków pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Terapia ma też działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. W połączeniu z odpoczynkiem oraz programem ćwiczeń dobranych przez specjalistę, sonoterapia może przynieść ulgę osobom, które cierpią na bóle reumatoidalne – z tych form terapii skorzystamy na przykład na turnusie rehabilitacyjnym.