1 minut czytania

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Pomaga zachować dobrą kondycję, zadbać o sylwetkę, pozytywnie wpływa na zdrowie i nastrój. Sport powinien łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego warto szukać dyscypliny, która sprawi nam najwięcej satysfakcji. Nie wszystkie dyscypliny są dostępne dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą okazać się różnego rodzaju schorzenia. Trenowanie pewnych sportów może wymagać odpowiedniego wyposażenia. Bardzo dobrą alternatywą dla innych dyscyplin jest coraz bardziej popularny nordic walking.

ZALETY NORDIC WALKING

Nordic walking to dynamiczny marsz ze specjalnie do tego celu stworzonymi kijami. Dyscyplina powstała w Finlandii już w latach 20. i początkowo była stosowana jako trening dla narciarzy biegowych. Nordic walking zyskał jednak zwolenników nie tylko wśród sportowców. Nordic walking, dzięki specjalnym kijkom, pozwala zaangażować więcej mięśni niż podczas zwykłego marszu. Aktywność ta pomaga wzmocnić różne partie mięśniowe, takie jak na przykład klatka piersiowa, ramiona i brzuch, skuteczniej niż marsz lub jogging. Umożliwia także spalenie większej liczby kalorii niż podczas zwykłego chodzenia (około 20 do 40%) oraz rozwija stabilność, równowagę i mobilność. Podczas nordic walkingu nacisk na kolana, biodra, piszczele i plecy jest mniejszy, dlatego z kijkami mogą chodzić także osoby z osłabionymi stawami lub mięśniami. Dużą zaletą tej dyscypliny jest także odciążenie stawów. Nordic walking mogą uprawiać osoby w każdym wieku, z nadwagą lub kiepską kondycją. To sport, który nie wymaga dużej ilości sprzętu – wystarczą kijki i wygodne buty. Nordic walking można uprawiać w każdym terenie, o każdej porze roku.

TAJNIKI TRENINGU

Ten sport może przynieść wiele korzyści, ale przed rozpoczęciem treningów należy zapoznać się z podstawowymi zasadami tej dyscypliny – w tym przypadku aspekt techniczny jest bardzo istotny. Na początek sesji treningowej koniecznie trzeba przeprowadzić kilkuminutową rozgrzewkę. Do rozgrzania i rozciągnięcia mięśni oraz stawów najlepiej wykorzystać kijki. Nie należy pomijać tego punktu, ponieważ nordic walking angażuje całe ciało i brak odpowiedniego przygotowania może zakończyć się bólem lub kontuzją. Po treningu nie wolno zapomnieć o ćwiczeniach rozciągających. 

Podczas marszu z kijkami nogi i ramiona powinny pracować naprzemiennie. Kiedy stawiamy krok prawą nogą, do przodu wędruje lewa ręka z kijem. Każdemu krokowi powinno towarzyszyć odepchnięcie. Kijka nie należy trzymać zbyt mocno lub wysuwać do przodu jego dolną część; powinny znajdować się blisko tułowia. Kij trzeba wbijać w podłoże pod kątem około 60 stopni, na poziomie pięty przedniej nogi. Stawiane kroki nie powinny być zbyt długie.