1 minut czytania

Skolioza to jedno ze schorzeń kręgosłupa, które najczęściej dotyczy dzieci. Dolegliwość tę mogą powodować na przykład brak ruchu oraz nieprawidłowy sposób siedzenia. Skolioza to wada postawy, którą należy leczyć, a nie oczekiwać, że dziecko z niej „wyrośnie”. Nieleczona skolioza może wymagać leczenia operacyjnego w późniejszym czasie. Skolioza jest określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa w jedną stronę, jednak jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe. Przy tym schorzeniu linia kręgosłupa traci swój delikatnie wygięty kształt i zaczyna bardziej przypominać literę S. Skolioza w dużej liczbie przypadków dotyczy górnej części pleców, czyli odcinka piersiowego. Może wystąpić także w środkowej części kręgosłupa, pomiędzy odcinkiem piersiowym a lędźwiowym. W rzadkich przypadkach skolioza pojawia się w odcinku lędźwiowym. Skolioza może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Do większości zachorowań dochodzi w wieku dziecięcym, choć skolioza może pojawić się również u dorosłych. W ich przypadku schorzenie jest związane z ogólnym złym stanem kręgosłupa i pojawia się po 40. roku życia. 

Coraz częściej skolioza jest traktowana jako choroba cywilizacyjna. Skrzywienie kręgosłupa pogłębia się i staje się bardziej dokuczliwe z wiekiem. Po zdiagnozowaniu schorzenia kręgosłupa należy rozpocząć leczenie. Podstawą powinny być rehabilitacja i odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne. Skoliozy nie leczy się lekami. Lekarstwa mogą łagodzić ból, jednak jest to jedynie leczenie objawów. W wielu przypadkach, gdy choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium, nie jest możliwa całkowita korekcja skrzywienia kręgosłupa. Jedną z metod terapii skoliozy, u chorych z bardzo dużym skrzywieniem, jest leczenie operacyjne, jednak to właściwa rehabilitacja umożliwia zahamowanie postępu choroby. Dzięki ćwiczeniom mięśnie w okolicach kręgosłupa pozostają elastyczne i są mocniejsze. Rehabilitacja pozwala także zachować mobilność kręgów. 

Ćwiczenia powinny zostać dobrane indywidualnie. Rehabilitacja musi być dostosowana do rodzaju skoliozy, wieku lub ogólnej kondycji organizmu. Bardzo ważne, aby ćwiczenia były przez pacjenta wykonywane w prawidłowy sposób. Niewłaściwa technika może nawet pogorszyć stan chorego. Ćwiczenia korekcyjne są w stanie w widoczny sposób pomóc dzieciom i młodzieży na etapie wzrostu, jednak będą pomocne również dla osób dorosłych. W rehabilitacji skoliozy stosuje się dwa typy ćwiczeń – ćwiczenia symetryczne, które wzmacniają prostownik grzbietu oraz ćwiczenia asymetryczne, które polegają na wyginaniu kręgosłupa w przeciwną do skrzywienia stronę.