1 minut czytania

Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli RSZ, to uciążliwa choroba, która ma charakter przewlekły. Schorzenie obejmuje stawy oraz inne narządy. Rozwój RSZ prowadzi do zniekształceń i usztywnień. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do znacznego zniszczenia stawów, co z kolei prowadzi do niesprawności. Inną przyczyną mogą być poważne uszkodzenia narządów.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną. W jej trakcie uszkodzeniu ulegają kości, więzadła, chrząstki oraz ścięgna. Z tymi procesami powiązanie są też ból i obrzęk. Przyczyny RZS są różne. Do najbardziej powszechnych zalicza się obciążenie genetyczne oraz dysfunkcje układu odpornościowego. Inne czynniki, które mogą doprowadzić do wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów to na przykład stres, zakażenie przez niektóre wirusy i bakterie, uzależnienie od papierosów oraz płeć – RZS częściej dotyka kobiety. Reumatoidalne zapalenie stawów daje szereg objawów. Wspomnianym stanom zapalnym, bólom i obrzękom towarzyszą stany gorączkowe i podgorączkowe. Dolegliwości pochodzą ze strony symetrycznych stawów, między innymi stawów kolanowych, barkowych, nadgarstkowych lub śródręczno-palcowych. Stan zapalny ma swój początek w wewnętrznej wyściółce torebki stawowej, a następnie przechodzi do innych części stawów oraz ich okolic. Reumatoidalne zapalenie stawów można zdiagnozować dzięki badaniom, takim jak na przykład analiza żelaza we krwi lub OB. widoczne objawy RZS są to zniekształcenia stawów, a następnie ich unieruchomienie, zesztywnienia i zwichnięcia. Reumatoidalne zapalenie stawów ma wpływ na inne narządy, między innymi serce, oczy, płuca i nerki, może powodować też powstawanie guzków reumatoidalnych i odchyleń hematologicznych.

JAK SOBIE POMÓC?

Gdzie powinni szukać wsparcia pacjenci, u których pojawiło się reumatoidalne zapalenie stawów? Bardzo ważne, aby jak najszybciej zdiagnozować i rozpocząć terapię. Wczesne podjęcie leczenia daje pacjentom większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej przez jak najdłuższy czas. W terapii RZS stosuje się lekarstwa, które są w stanie zapobiec nieodwracalnym zmianom w stawach oraz zatrzymać rozwój choroby. Odpowiednio dobrane lekarstwa mogą zatrzymać powstawanie kolejnych komórek zapalnych, powstrzymują ból i powalają zapobiegać uszkodzeniu stawów. Istotnym elementem leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów jest też fizjoterapia. Szczególnie dobre efekty daje leczenie ruchem, czyli kinezyterapia. Zastosowanie mają również zabiegi takie jak terapia energotonowa Hi-Top jonoforeza, laseroterapia, masaże i krioterapia, a także wypoczynek. Ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny „Marzenie” w Zakopanem pozwala połączyć te aspekty leczenia RZS i osiągnąć dobre efekty.