1 minut czytania

Bóle kręgosłupa to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. W niektórych przypadkach mogą oznaczać chorobę zwyrodnieniowa kręgosłupa. Schorzenie to polega na zmianie struktury kręgosłupa, czego efektem są trwałe uszkodzenia w jego strukturze, niestabilność, a nawet deformacje. Kolejne kręgi ulegają zniekształceniom, mogą pojawić się wyrośle kostne, możliwe są również patologiczne zmiany w obrębie dysków czy kręgów. 

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa dotyczy osób dorosłych, zwykle starszych, ale może pojawić się również u osób młodszych, powyżej 25 roku życia. Wiek jednym z czynników ryzyka schorzenia, do innych przyczyn zwyrodnień kręgosłupa należą między innymi uwarunkowania wrodzone, nadmiar kilogramów lub zbyt duża masa kości, nieprawidłowa biomechanika stawów, a także przeciążenia i niezdrowy tryb życia, na przykład kilkugodzinna praca w pozycji siedzącej. 

Pierwsze oznaki choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa nie są bardzo dokuczliwe, jednak po pewnym czasie do niewielkiego bólu dołączają na przykład mniejsza mobilność kręgosłupa, bóle promieniujące w kierunku nóg, odrętwienia lub osłabienie kończyn dolnych. Te sygnały nie powinny być lekceważone – należy szybko udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. 

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – rehabilitacja 

Dzięki rehabilitacji unikniemy nawrotów schorzenia i będziemy bardziej sprawni. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów szczególnie polecane są zabiegi z zakresu fizykoterapii, na przykład zastosowanie magnetoterapii, elektroterapii, ultradźwięków i laserów. Sprawdzi się również nowoczesna metoda fizykoterapeutyczna, terapia energotonowa Hi-Pop. Jest to forma elektroterapii, skuteczna w przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która ma także korzystne witalizujące działanie na cały organizm. 

Uzupełnieniem rehabilitacji mogą być okłady z borowiny alpejskiej, które stymulują regenerację, a także terapia funkcjonalna, której elementy zostaną indywidualnie dopasowane do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Zastosowana może być również magnetostymulacja, która pozwala na powrót organizmu do stanu równowagi.