1 minut czytania

Terapia ultradźwiękowa, znana jest również między innymi jako fonoterapia, ultrasonoterapia lub sonoterapia. To rodzaj zabiegów, podczas których stosuje się fale ultradźwiękowe. Jest częścią fizykoterapii, czyli metod leczenia opartych na wykorzystaniu zjawisk fizycznych.

Częstotliwość fal w trakcie fonoterapii wychodzi ponad granicę słyszalności, a ich działanie dotyczy komórek organizmu. Są to fale o niskiej częstotliwości. Terapia ultradźwiękami ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz pobudza procesy naprawcze w komórkach, poprzez działania cieplne i mechaniczne. Zaletą fonoterapii jest jej bezpieczeństwo oraz nieinwazyjność, ponieważ zabiegi są wykonywane na powierzchni skóry.

Fonoterapia – zastosowanie

Fonoterapia znalazła zastosowanie między innymi w stymulacji procesów naprawczych tkanek, na przykład bliznran. Ma działanie przeciwbólowe oraz bywa stosowana w zapaleniu zatok. Terapia ultradźwiękowa jest szczególnie popularna w leczeniu pacjentów cierpiących na ograniczenia ruchomości stawów, wywołanych przez różnego rodzaju przykurcze, w przebiegu chorób o podłożu reumatycznym oraz jako środek przeciwzapalny, skuteczny także w późnych etapach procesu zapalnego i przewlekłych dolegliwościach. Fonoterapia jest stosowana również w kosmetyce, przede wszystkim w leczeniu problemów skórnych, takich jak na przykład trądzik, suchość cery, przebarwienia i zmarszczki, oraz w walce o zgrabną sylwetkę – jako sposób na nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit.

Czy terapia ultradźwiękami jest bezpieczna?

Terapia ultradźwiękami to bezpieczna forma leczenia, jednak przed wykonaniem zabiegu trzeba upewnić się, czy pacjent nie ma istotnych przeciwwskazań, które wykluczają tego typu kurację. Ważnym czynnikiem wykluczającym terapię ultradźwiękową jest ciąża – zabieg może zaburzyć rozwój płodu. Fonoterapii nie stosuje się także u dzieci, ze względu na szkodliwy wpływ na procesy wzrastania kości. Nie zaleca się przeprowadzania zabiegów w okolicach czaszki, oczu i rdzenia przedłużonego, ponieważ efektem mogą być zaburzenia funkcjonowania organizmu. Terapia ultradźwiękami nie powinna być przepisywana pacjentom nowotworowym, także po operacji. Na liście przeciwskazań do fonoterapii znajdują się również skazy krwotoczne, cukrzyca, czynne procesy gruźlicze, neuropatie oraz nerwobóle o niewyjaśnionej przyczynie. Z terapii ultradźwiękami dyskwalifikują też dolegliwości układu krążenia, na przykład niewydolność, zakrzepowe zapalenie żył i zaburzenia rytmu serca. Fonoterapii nie zaleca się osobom osłabionym i w stanie gorączkowym. Wykluczające są metalowe i elektroniczne implanty oraz wypadanie krążka międzykręgowego. Szczególną ostrożność należy zachować u osób z endoprotezami.

Nasz ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem zaprasza na wczasy, podczas których można poddać się terapii ultradźwiękami. Zapewniamy przyjemny pobyt, szeroką ofertę usług oraz smaczne, lokalne dania.