1 minut czytania

Część metod medycyny naturalnej jest stosowana także współcześnie – jedną z nich są okłady borowinowe. Borowina to produkt pochodzenia naturalnego, który zawiera w sobie działające przeciwzapalnie, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie związki organiczne, antybiotyki, enzymy, a także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu sole mineralne.

Borowina to nieodwodniony torf. Powstaje w wilgotnym środowisku, przy małym dostępie powietrza i jest produktem rozkładu roślin. Rozdrobniona i zmieszana z wodą, borowina jest stosowana w kosmetyce – doskonale oczyszcza, ujędrnia i odmładza skórę, pomaga zwalczać cellulit i wzmacnia włosy. Ma zastosowanie także w zabiegach leczniczych, na przykład w formie okładów.

Borowina – naturalne sposoby na różne dolegliwości

Borowina działa korzystnie na wiele dolegliwości. Stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych narządów ruchu, bóli różnych odcinków kręgosłupa, chorób układu nerwowego, na przykład rwy kulszowej i porażeń, a także w leczeniu układu krążenia. Przy pomocy borowiny leczy się również dolegliwości układu pokarmowego oraz choroby kobiece.

Okłady borowinowe wykonuje na całym ciele lub konkretnych partiach ciała. Są zalecane szczególnie między innymi w terapii chorób ginekologicznych, dolegliwości skór, schorzeń kręgosłupa, leczeniu nieżytu żołądka, a także podczas rehabilitacji po zwichnięciach i złamaniach.