1 minut czytania

Nordic walking ma wielu zwolenników. Chodzenie z kijkami to aktywność fizyczna odpowiednia dla osób w każdym wieku i w różnej kondycji. Jednak jak wyglądają treningi u osób cierpiących na rwę kulszową?

Nordic walking powstał w Finlandii na początku XX wieku jako forma treningu dla narciarzy. Jego zalety szybko zostały docenione także przez amatorów aktywności fizycznej na całym świecie. Jedyny niezbędny sprzęt to dobrze dobrane kije. Treningi można wykonywać przez cały rok, w każdym miejscu i przy każdej pogodzie.

Technika nordic walking

Nordic walking wymaga opanowania techniki łączenia marszu i ruchu ramion, jednak jego poziom trudności nie jest bardzo wysoki. Podczas chodu kijki zapewniają stabilność i większe bezpieczeństwo, a dodatkowe podparcie pozwala odciążyć stawy. Nordic walking okazuje się jednak aktywnością, która skutecznie wzmacnia mięśnie, pomaga kształtować sylwetkę i zredukować zbędną tkankę tłuszczową. Chodzenie z kijkami zapewnia potrzebną porcję ruchu, zmniejsza napięcie mięśni, pozwala obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.

Czy nordic walking jest dla każdego? Pomysł na wczasy z rehabilitacją

Z zalet chodzenia z kijkami mogą korzystać osoby starsze i młodsze, także z problemami zdrowotnymi. W przypadku kontuzji, okresów rekonwalescencji po zabiegach lub przy poważniejszych schorzeniach należy omówić temat aktywności ze specjalistą – lekarzem lub fizjoterapeutą – który pomoże dostosować tempo, intensywność oraz zakres ruchu do stanu zdrowia pacjenta.

NORDIC WALKING A RWA KULSZOWA

Rwa kulszowa to silne dolegliwości bólowe umiejscowione w dolnej części pleców. Ból promieniuje wzdłuż nogi i może w różnym stopniu ograniczyć ruchomość pacjenta. Jedną z metod zmniejszania bólu spowodowanego przez rwę kulszową jest właściwie dobrana aktywność fizyczna. W planie treningowym powinny znaleźć się ćwiczenia odciążające kręgosłup, rozluźniające, wzmacniające mięśnie grzbietu i pośladków oraz aktywność o umiarkowanej intensywności w terenie. Dla zwiększenia ruchomości oraz zwiększenia wytrzymałości, pacjentom w okresach wyciszenia dolegliwości związanych z rwą kulszową zaleca się nordic walking. Chodzenie z kijkami jest świetnym sposobem, aby wzmocnić mięśnie oraz zwiększyć ilość masy kostnej w organizmie. Maszerowanie z kijami może pomóc zbudować mocny gorset z mięśni wokół kręgosłupa. Warto też wziąć pod uwagę, że dzięki kijom odciążamy kręgosłup oraz kończyny dolne o kilka kilogramów. Pacjenci z rwą kulszową nie powinni ćwiczyć zbyt intensywnie, a w razie silnego bólu zakończyć trening i skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.