1 minut czytania

Tatrzański Park Narodowy to najpiękniejszy i najchętniej odwiedzany park narodowy w Polsce. Piękne widoki, unikatowa przyroda, rzadkie gatunki zwierząt i roślin przyciągają tu turystów o każdej porze roku, niezależnie od pogody i liczby współtowarzyszy na szlakach. Ramie w ramię wędrują obok siebie starzy i młodzi, mieszkańcy wielkich miast i małych wiosek, amatorzy pięknych krajobrazów i długich, samotnych wędrówek. Co decyduje o sile przyciągania polskich Tatr? Dlaczego tam najczęściej kierujemy nasze kroki? Które miejsca zachęcają najbardziej?

KASPROWY WIERCH

To najbardziej popularny obiekt na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na który można wjechać najstarszą, a jednocześnie najdłuższą polską kolejką linową. Na zboczach znajdują się: bar, restauracja, kiosk, poczekalnia dla turystów, zimowa stacja TOPR, a także Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMiGW. Amatorzy wysokogórskich wędrówek znajdą tu kilka szlaków turystycznych, a wielbiciele sportów zimowych dwie trasy do zjazdów narciarskich.

GIEWONT

Kolejnym popularnym miejscem na terenie parku jest inny szczyt – Giewont, na który co prawda nie możemy wjechać, ale możemy zawędrować pieszo. Śpiący Rycerz z charakterystycznym krzyżem jest drugim obok Kasprowego Wierchu najpopularniejszym szczytem w polskich górach.

MORSKIE OKO

To chyba najbardziej znane miejsce na terenie parku. Uważane za najpiękniejsze górskie jezioro w Polsce jest celem wypraw całych rodzin, szkolnych wycieczek i wielotysięcznych tłumów turystów. Otoczone najwyższymi szczytami polskich Tatr w zależności od pory roku, dnia i pogody przyciąga feerią barw i zmieniającym się krajobrazem. To z tutejszego schroniska możemy wyruszyć na najwyższy szczyt Tatr – Rysy.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW

Ta piękna dolina położona jest między Morskim Okiem a Kozim Wierchem i tworzy ją pięć stawów, od których pochodzi nazwa tego miejsca. O uroku doliny przesądzają odbijające się w taflach jezior granitowe szczyty Tatr Wysokich, gruzowiska dużych głazów i połacie kosodrzewiny.

Tatrzański Park Narodowy to nie tylko najbardziej popularne Kasprowy Wierch, Morskie Oko czy Giewont. Możemy tutaj również zobaczyć największy wodospad Siklawa, spadający z progu Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Roztoki. Tutaj znajduje się również około 650 jaskiń, z których część udostępniona jest zwiedzającym turystom. I tak możemy odwiedzić jaskinię Mroźną, jaskinię Raptawicką, Mylną czy Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków. Każde z odwiedzanych miejsc ma swój urok, pozostaje na długo w pamięci i sprawia, że ciągle powracamy na tatrzańskie szlaki. Nasz ośrodek oferuje zorganizowane wycieczki na terenie TPN, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału – http://marzenie-zakopane.pl/wypoczynek/.