1 minut czytania

Zespół złego wchłaniania jest problemem dotyczącym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polega na częściowym lub całkowitym ograniczeniu wchłaniania składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To w układzie trawiennym, a dokładnie w jelicie cienkim, dochodzi do wchłaniania białek, węglowodanów i tłuszczy wraz z witaminami i składnikami mineralnymi, które dostarczają organizmowi substancji odżywczych. Jeżeli proces ten zostaje zaburzony, mamy do czynienia z zespołem złego wchłaniania.

PRZYCZYNY I OBJAWY ZESPOŁU ZŁEGO WCHŁANIANIA

Przyczyn zespołu upośledzonego wchłaniania należy upatrywać w trudnościach w trawieniu poszczególnych składników lub zaburzonym wchłanianiu składników pokarmowych w obrębie przewodu pokarmowego. Z kolei za wady w prawidłowym funkcjonowaniu błony śluzowej jelita cienkiego odpowiedzialne są infekcje i stany chorobowe, np.: zespół krótkiego jelita, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, jak również alergie pokarmowe czy choroby pasożytnicze. Problemy mogą się również pojawić na skutek spożywania niektórych leków, naświetlania w chorobach nowotworowych, a także w przypadku powikłań resekcji żołądka lub częściowego usunięcia jelita. W większości przypadków osoby borykające się z zespołem złego wchłaniania mają niską masą ciała, są nadmiernie osłabione i zmęczone, występują u nich biegunki, skurcze i wzdęcia brzucha czy zmiany w stolcu.

LECZENIE

Zastosowanie konkretnego leczenia uzależnione jest od źródeł powstania zaburzenia. Kuracja wymierzona jest w chorobę, która zaburza prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. Konieczne może być zastosowanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych, i tak jest w przypadku schorzenia Leśniowskiego-Crohna lub gdy dojdzie do stanu zapalnego jelita cienkiego. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność leczenia chirurgicznego. U przeważającej liczby chorych niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety i uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów suplementami diety. 

Rodzaj i nasilenie objawów choroby zależą od wieku chorego, historii choroby czy chorób towarzyszących zaburzeniu, a sama choroba może nie dawać żadnych objawów, jej przebieg może być łagodny, jak i bardzo intensywny. Choroba jest szczególnie niebezpieczna u dzieci i niemowląt, którym do prawidłowego rozwoju niezbędna jest odpowiednia ilość składników odżywczych. We wszystkich przypadkach niezbędna jest odpowiednia diagnoza i wprowadzenie właściwego leczenia. 

Zapraszamy do ośrodka „Marzenie”, gdzie skutecznie radzimy sobie z zespołem złego wchłaniania. Oferta turnusów dostępna na stronie http://marzenie-zakopane.pl/turnusy-rehabilitacyjne-w-gorach/.