1 minut czytania

Terapia manualna KMI, czyli terapia mięśniowo-powięziowa jest nowatorską formą pracy z ciałem, która pozwala przywrócić sprawne funkcjonowanie narządów ruchu. W tej formie fizjoterapii podstawową strukturą jest tak zwana powięź. 

W bardzo dużym uproszczeniu powieź jest osłoną, chroniącą i napinającą poszczególne mięśnie oraz grupy mięśni. Przyjmuje się, że w skład powięzi wchodzą wszystkie włókna kolagneowe znajdujące się w tkance łącznej – od błon ochronnych, po torebki stawowe, więzadła, ścięgna czy torebki organów. Opisuje się dwa rodzaje powięzi: powięź powierzchowna jest położona bezpośrednio pod skóra i pozwala na jej ruchy, z kolei powięź głęboka znajduje się w głębszych strukturach ciała, przebiega przez mięśnie, więzadła, kości, stawy, narządy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne. Powięź warunkuje wygląd i posturę, wpływa na postawę ciała i jest podporą dla mięśni, kości i organów wewnętrznych. 

Terapia mięśniowo-powięziowa ma zastosowanie w wielu przypadkach. Jest stosowana na przykład w przypadku bólów kręgosłupa i kończyn, a także schorzeń takich, jak między innymi łokieć golfisty i tenisisty, bark zamrożony, rwa kulszowa, barkowa lub udowa. Wskazaniami do terapii mogą być również migreny, bóle napięciowe, wysiłkowe nietrzymanie moczu, stany po urazach, a także ostatnie trymestry ciąży.

JAK PRZEBIEGA TERAPIA MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWA?

Początkiem terapii mięśniowo-powięziowej jest dokładne zbadanie stanu pacjenta, szczególnie pod względem odbytych operacji, trybu życia oraz przebytych urazów. Podczas kolejnych sesji terapeuta uciska tkanki leżącego pacjenta. Pracuje również osoba leczona, która musi wykonywać zalecone ruchy. Celem terapii jest wykształcenie właściwych wzorców ruchowych, które w stopniowy sposób powinien przyswoić mózg. Dzięki procesowi dokonywania małych modyfikacji, organizm stopniowo przyzwyczaja się do prawidłowych wzorców. Skuteczna terapia mięśniowo-powięziowa obejmuje 12 spotkań, a ich zakres jest podzielony – dopiero na ostatnich sesjach dokonywane jest połączenie wypracowanych wzorów. 

Istotą terapii mięśniowo-powięziowej jest indywidualne podejście do pacjenta, usuwanie przede wszystkim przyczyn, nie tylko objawów dolegliwości oraz utrwalenie właściwych, zdrowych wzorców ruchowych. Jest to zabieg, z którego skorzystacie Państwo w ośrodku wypoczynkowym „Marzenie”.