1 minut czytania

Masaż tkanek głębokich, nazywany również masażem głębokim lub masażem mięśni głębokich, jest bezpieczną i nieinwazyjną terapią manualną, mającą na celu zmniejszenie i rozluźnienie napięcia powstałego w mięśniach i przywrócenie płynności ruchów pacjenta. Wbrew nazwie, która przywołuje na myśl dużą ingerencję w ciało człowieka, sam zabieg należy do przyjemnych i nie powoduje u pacjenta uczucia bólu czy dyskomfortu. Osoba wykonująca masaż przy zachowaniu wyprostowanej postawy i wykorzystaniu ciężaru swojego ciała, wykonuje przemyślane i łagodne ruchy, dzięki czemu tkanki mają czas na odpowiednią reakcję na ruchy masażysty.

JAK WYGLĄDA MASAŻ GŁĘBOKI?

Do przeprowadzenia zabiegu masażysta nie wykorzystuje lub bardzo ogranicza środki poślizgowe, które utrudniają precyzyjne dotarcie do masowanych tkanek. Osoba wykonująca masaż wykorzystuje łokcie, przedramiona i palce, z wyłączeniem kciuków. Ruchy masażysty przebiegają pod kątem skośnym, zbliżonym do 45 stopni, tak by tkanka, do której docierają bodźce nie była uciskana, a rozciągała się. Cechą wyróżniającą masaż tkanek głębokich spośród innych masaży leczniczych są charakterystyczne chwyty stosowane przez fizjoterapeutę: ruchy wydłużające, które mają za zadanie wydłużyć skrócone i spięte mięśnie, ruchy poprzeczne wykonywane na brzuścach mięśniowych, by przerwać powstałe zrosty i oddzielić przedziały międzymięśniowe, będące częstą przyczyną silnego i przewlekłego bólu u chorego oraz ruchy uniesienia, mające za zadanie rozciągnąć i przełamać włókna mięśniowe.

KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z MASAŻU GŁĘBOKIEGO?

Niezwykle istotnym elementem masażu tkanek głębokich jest uważność masażysty, który powinien czujnym okiem obserwować stan napięcia mięśni chorego i dostosowywać wykonywane ruchy do stanu organizmu konkretnego pacjenta. Osoby, które decydują się na masaż głęboki, zazwyczaj borykają się z wadami postawy, bólem w mięśniach czy rwą kulszową. Wskazaniem do masażu tkanek głębokich są również wszelkiego rodzaju stłuczenia, skręcenia czy zwichnięcia powodujące nieprzyjemny ból kończyn. Masaż głęboki może również pomóc w pozbyciu się bólu głowy, migren czy zawrotów głowy pochodzących od kręgosłupa. 

Odpowiednio przeprowadzony masaż tkanek głębokich może przynieść ulgę w bólu i znacznie poprawić jakość życia chorego. Oprócz tego, że podczas zabiegu w naszych tkankach zachodzą zmiany struktury, ruchomości i elastyczności, to dodatkowo pacjent zyskuje efekt relaksu i odprężenia, który będąc tylko skutkiem ubocznym, przynosi dodatkowe korzyści choremu.

Z profesjonalnych usług masażystów można skorzystać, biorąc udział w turnusie połączonym z rehabilitacją w naszym ośrodku „Marzenie” – http://marzenie-zakopane.pl/wczasy-z-rehabilitacja/.