1 minut czytania

Koloroterapia, nazywana również chromoterapią lub terapią kolorem, to niekonwencjonalna metoda lecznicza. Już w starożytności wykorzystywano wpływ kolorów na zdrowie i samopoczucie. Leczenie kolorami nie jest odrębną metodą terapeutyczną, ale może stanowić uzupełnienie terapii konwencjonalnej.

Kolory a medycyna

Poszczególne kolory emitują różne częstotliwości drgań, podobne do częstotliwości uwalnianych przez komórki organizmu. Z tego powodu pewne barwy mocniej wpływają na konkretne partie ciała. Podczas choroby częstotliwości są zakłócane, a odpowiednio dopasowane kolory pozwalają przywrócić stan równowagi. Co interesujące, niektóre czynności organizmu, na przykład trawienie, wzrost czy sen zależą od działania bardzo wrażliwego na światło gruczołu – przysadki mózgowej.

Jak kolory wpływają na ciało i psychikę?

Pewne kolory w określony sposób wpływają na organizm i psychikę. Kolor czerwony to barwa dynamiczna i intensywna, która pobudza zmysły i procesy myślenia, pozwala wyzwolić energię. Czerwony to kolor witalności. Przeciwieństwem czerwieni jest kolor niebieski, który sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu, pomaga zgromadzić energię i uporządkować procesy zapalne. Z kolei kolor żółty w łagodny sposób pobudza umysł i organizm, ale jest mniej intensywny od czerwonego. To barwa wzmacniająca i ożywiająca, która ma korzystny wpływ na psychikę. Zielony pomaga się uspokoić i odprężyć, zlikwidować napięcie oraz przywrócić równowagę, zarówno psychiczną, jak i fizyczną. To kilka przykładów kolorów i ich właściwości. Zwolennicy koloroterapii zwracają również uwagę na aspekt indywidualny – działanie poszczególnych barw jest uzależnione od indywidualnych przeżyć i wspomnień człowieka.