1 minut czytania

Mobilizacja tkanek miękkich jest jednym ze sposobów pomocy fizjoterapeutycznej. Znajduje zastosowanie w przypadku, gdy przeciążone tkanki miękkie, czyli skóra, mięśnie, powięź ulegają wzmożonemu napięciu. W efekcie zazwyczaj dochodzi do powstania stwardnień w mięśniach bolesnych lub przewlekłej zwyrodnieniowej przemiany w obrębie więzadła lub ścięgna i co za tym idzie, ich skrócenia, osłabienia, zmniejszenia wytrzymałości i sprężystości. Celem mobilizacji tkanek miękkich jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów, w przypadku, gdy przyczyną ich blokady są napięte lub skrócone okołostawowe tkanki miękkie. Można z niej korzystać zarówno w charakterze terapii, jak i profilaktyki, a prawidłowo wykonana pozytywnie wpływa na poprawę ruchomości w stawach i na zmniejszenie, a nawet zniwelowanie bólowych dolegliwości.

JAK WYGLĄDA MOBILIZACJA TKANEK MIĘKKICH?

Jeśli przyczyną zmniejszonej ruchomości są zmiany powstałe w obrębie tkanek miękkich, najlepszym sposobem terapii jest mobilizacja tkanek miękkich. Może ona przybierać różnorakie formy, ale najczęściej występuje pod postacią masażu funkcyjnego, masażu poprzecznego, relaksacji poizomerycznej i stretchingu. Pierwszy z nich ma za zadanie zmniejszyć tkliwość tkanek miękkich i poprawić ich mobilność dzięki rozcieraniu i rozciąganiu nieprawidłowo działającego mięśnia i okolicznych tkanek miękkich. Z kolei masaż poprzeczny polega na punktowym i poprzecznym rozcieraniu włókien podrażnionych tkanek tak, by złagodzić ból, poprawić mobilność i ukrwienie i ostatecznie przyspieszyć gojenie i regenerację tkanek. W przypadku relaksacji poizomerycznej terapia polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu dysfunkcyjnych mięśni, a stretching to nic innego jak rozciąganie, pozwalające przywrócić sprawność napiętych mięśni.

KOMPLEKSOWE DZIAŁANIA

Schorzenia związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu tkanek miękkich mają przewlekły charakter i powstają na skutek mikro urazów oraz przy braku odpowiedniej dbałości o dietę i zdrowy styl życia. Aby efekty prowadzonej terapii były długotrwałe, należy działać kompleksowo i oprócz technik tkanek miękkich zwracać szczególną uwagę na sposób wykonywania rutynowych czynności w ciągu dnia: sposób siedzenia przy komputerze, w samochodzie, pozycje w czasie snu czy prawidłowy sposób dźwigania. 

Dzięki zastosowaniu mobilizacji tkanek miękkich jesteśmy w stanie znieść dyskomfort w obrębie problematycznych miejsc, a sama terapia, oprócz zamierzonego efektu, dostarczy również przyjemnych doznań sensorycznych. 

Skorzystaj z terapii w naszym ośrodku, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów – http://marzenie-zakopane.pl/turnusy-rehabilitacyjne-w-gorach/.