1 minut czytania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma światło. Ma to związek z faktem, że ludzki organizm jest zaprogramowany na działanie w ciągu dnia, a ciemna noc jest dla niego czasem odpoczynku i przerwy w aktywnym funkcjonowaniu. Naturalne światło poprawia samopoczucie, a także powoduje, że organizm lepiej przyswaja witaminy D i E czy kwas askorbinowy. Z kolei brak światła lub jego mała ilość powodują pogorszenie się nastroju, senność i apatię.

Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki światło może działać na nasz organizm. Otóż możemy je wykorzystywać również w leczeniu niektórych schorzeń. Terapię z zastosowaniem światła LED nazywamy ledoterapią.

Ledoterapia – dla zdrowia i urody

Ledoterapia wykorzystuje światło widzialne do poprawy stanu przede wszystkim skóry, ale również innych narządów. Światło działa na ludzki organizm podobnie jak na rośliny podczas procesu fotosyntezy, czyli przetwarza energię świetlną na biologiczną, w ten sposób pobudzając do działania dużą liczbę komórek ciała. 

Światło w silny sposób stymuluje funkcjonowanie komórek, co sprawia, że ledoterapia może być stosowana nie tylko w medycynie estetycznej lub dermatologii, ale również przy terapii innych schorzeń.Światło pobudza fibroplasty, co wpływa na przyśpieszenie powstawania elastyny i kolagenu. Poprawia to elastyczność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Dodatkowo ledoterapia działa przeciwzapalnie, zwiększa odporność organizmu, stymuluje regenerowanie się tkanek, wspomaga leczenie między innymi trądziku, zmian i wrzodów żylakowych. Terapia światła może być również pomocna w walce z rozstępami, opryszczką warg lub plamami starczymi, wspomaga gojenie ran, pobudza wzrost włosów, a także może pomóc w pozbyciu się przewlekłego bólu, na przykład stawów i kręgosłupa. Tym samym może być doskonałym uzupełnieniem wczasów z rehabilitacją.

Zaletą ledoterapii jest skuteczność, szerokie działanie oraz niewielkie ryzyko efektów ubocznych. Nie zapominajmy również, że ledoterapia jest bezinwazyjna, nie narusza skóry, bezpieczna i praktycznie nie posiada żadnych ograniczeń. Zabiegu nie wyklucza fototyp skóry, ledoterapia ma również zastosowanie jako zabieg anti-age.

Niestety, ledoterapia posiada również kilka przeciwwskazań. Należą do nich przede wszystkim ostre stany zapalne na skórze, ciąża, choroby nowotworowe skóry czy uczulenie na światło.