1 minut czytania

Fonoforeza to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów fizykalnych stosowanych w fizjoterapii. To metoda leczenia z wykorzystaniem ultradźwięków, stosowana przy leczeniu urazów, stanów zapalnych czy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Fonoforeza za pomocą ultradźwięków wprowadza do organizmu pacjenta różnego rodzaju substancje lecznicze, np. maści, kremy czy żele, które podane w ten sposób wnikają głębiej w chore elementy układu kostno-stawowego i przyspieszają proces regeneracji i leczenia chorego.

NA CZYM POLEGA ZABIEG FONOFOREZY?

Fonoforeza ma szeroki zakres działania. Wspomaga regenerację i naprawę uszkodzonych na skutek schorzenia lub urazu tkanek, poprawia ich ukrwienie i odżywianie, zmniejsza miejscowe stany napięcia. Preparaty lecznicze są aplikowane do organizmu za pomocą ultradźwięków, które emitują fale akustyczne poniżej 20 kHz, czyli są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Drgania powodują powstanie podłużnej fali mechanicznej, którą pacjent odczuwa jako mikromasaż tkanek. Dzięki temu następuje ich ocieplenie oraz dochodzi do procesów biochemicznych umożliwiających głębsze i – co za tym idzie – efektywniejsze wchłanianie leku bezpośrednio do uszkodzonego miejsca. Aby zabieg fonoforezy przyniósł oczekiwany skutek, terapia powinna obejmować ok. 10 zabiegów. Cały proces nie jest skomplikowany i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Może zostać przeprowadzony w gabinecie fizjoterapeutycznym bądź innym ośrodku medycznym posiadającym wymagany do zabiegu sprzęt.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z FONOFOREZY?

Wskazaniem do skorzystania z zabiegu fonoforezy są wszelkie choroby i urazy w obrębie układu kostno-mięśniowego: stany powstałe po urazach złamań, skręceń, zwichnięć i naciągnięć, stany zapalne stawów i ich okolic, choroba zwyrodnieniowa stawów. Fonoforeza przynosi również dobre efekty w leczeniu różnego rodzaju zespołów bólowych (nerwobóle czy ból poamputacyjny), zwapnień tkanek miękkich, blizn i przykurczów mięśni, ostrogi kości piętowej (również halluksów), a także szczękościsku. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są m. in. nowotwory, choroby serca, padaczka, nerwica czy ostre stany zapalne. Przed decyzją o podjęciu leczenia fonoforezą zawsze należy skonsultować się z lekarzem. 

Fonoforeza przynosi szybkie efekty w leczeniu dolegliwości, jest bezbolesna i bezinwazyjna. Dzięki jej skuteczności pacjent odczuwa znaczną poprawę w sferze fizycznej, a jakość jego funkcjonowania z zabiegu na zabieg staje się coraz lepsza. 

Fonoforeza to jeden z licznych zabiegów, jakie oferujemy w naszym ośrodku. Sprawdź cennik na stronie http://marzenie-zakopane.pl/cennik/.