1 minut czytania

Niska temperatura leczy – tak zwana krioterapia ma udowodnione działanie i jest zalecana przy różnych schorzeniach. To kuracja polegająca na schładzaniu wybranych partii ciała bardzo niską temperaturą, która jest bodźcem dla organizmu. Do czego? O tym piszemy poniżej.

Dlaczego niska temperatura jest dobra dla organizmu?

Niska temperatura wyzwala obronne reakcje ze strony organizmu. Na początku naczynią krwionośne, w odpowiedzi na zimno, zwężają się, a przepływ krwi się spowalnia. Później następuje reakcja ochronna ciała, żyły i tętnice się rozszerzają, przyspiesza krążenie dobrze natlenionej krwi. Krioterapii przypisuje się korzystny wpływ na odporność i układ hormonalny. Terapia zimnem pobudza wydzielanie endorfin, które dobrze działają na samopoczucie oraz mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Krioterapia przynosi też ulgę napiętym mięśniom.

Jak wygląda krioterapia?

Leczenie niską temperaturą można przeprowadzić w specjalnej komorze, tak zwanej kriokomorze. Inną metodą jest krioterapia miejscowa. Podczas zabiegu wykorzystuje się urządzenie, które wytwarza parę ciekłego azotu. Miejscowa forma krioterapii jest szczególnie polecana w przypadku stłuczenia mięśni lub złagodzenia bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Jedną z dolegliwości, na którą także może pomóc krioterapia, są żylaki. Powstają one w wyniku niewydolności żylnej. „Pajączki” na nogach są nie tylko nieestetyczne, ale również groźne dla zdrowia – mogą na przykład doprowadzić do zakażeń organizmu. W krioterapii miejscowej, w przypadku leczenia żylaków, wykorzystuje się proces kriostymulacji, tylko wpływ niskich temperatur na zmienione chorobowo tkanki. Zimno umożliwia bezoperacyjne usunięcie tych zmian. To bardzo korzystne rozwiązanie dla pacjenta, ponieważ krioterapia nie jest bolesna, a po wykluczeniu przeciwwskazań, jest bezpieczną formą terapii. Największą zaletą miejscowej krioterapii jest jej bezinwazyjność – nie ma potrzeby naruszania ciągłości skóry i wycinania tkanek. Krioterapia może więc w niektórych przypadkach okazać się zamiennikiem operacji chirurgicznych.

Komu poleca się miejscową krioterapię? Czy można ją zrealizować podczas wczasów z zabiegami rehabilitacyjnymi?

Miejscowa krioterapia polecana jest osobom cierpiącym na wyjątkowo uciążliwą postać żylaków, czyli żylaki odbytu, tak zwane hemoroidy. Niska temperatura pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe i swędzenie oraz zahamować krwawienie. Krioterapia będzie skuteczna w kuracji żylaków wewnętrznych i zewnętrznych. Zabieg z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu jest bezinwazyjny i bezpieczny. Jeśli są Państwo zainteresowani bezbolesną terapią żylaków – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.