1 minut czytania

Mianem powięzi określa się rodzaj tkanki łącznej otaczającej zwartą siecią wszystkie struktury, jakie znajdują się w naszym ciele. Budują ją włókna kolagenowe, których gęstość jest bardzo różna. Przypominają one rurki wypełnione płynem. Powięź zapewnia skuteczną komunikację międzykomórkową, a także nieograniczony ruch różnych struktur. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymana ona była w odpowiedniej formie.

KIEDY NIEZBĘDNA JEST TERAPIA MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWA?

Jeśli dojdzie do przeciążenia tkanki powięziowej, pojawia się poważny dysfunkcja, która prowadzi do nadmiernej gęstości włókien kolagenowych. W efekcie pojawia się przeciążenie stawów, stany zapalne, dolegliwości bólowe. Mięśnie są niedokrwione, ich jakość znacznie spada, nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy. Terapię mięśniowo-powięziową zaleca się w przypadku takich dolegliwości, jak: 

– bóle kręgosłupa,

– nieprawidłowe napięcie mięśniowe,

– drętwienie kończyn,

– obrzęki kończyn,

– stany pourazowe,

– nieprawidłowości w obrębie mięśni dba miednicy.

Okazuje się ona bardzo skuteczna w przypadku różnych zespołów bólowych. Na terapię mięśniowo-powięziową można zdecydować się w przypadku łokcia golfisty, łokcia tenisisty, rwy kulszowej, zespołu cieśni nadgarstka, który często dotyka osoby dużo pracujące na komputerze.

JAKI JEST CEL TERAPII MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWEJ?

Ten rodzaj terapii stawia sobie za cel przywrócenie stanu, który występował przed zaburzeniem pracy tkanki łącznej. Co ważne, terapia mięśniowo-powięziowa koncentruje się nie tylko na strukturze, która jest zaburzona. Obejmuje ona głęboko pracę z ciałem.

JAK PRZEBIEGA TERAPIA?

Pierwszym etapem terapii powięziowo-mięśniowej jest przeprowadzenie wywiadu, w którym terapeuta zadaje pytania dotyczące:

– trybu życiu,

– przebytych urazów,

– przebytych operacji. 

Istotnym elementem jest obserwacja sposobu poruszania się i stania pacjenta. Zdarza się, że terapeuta decyduje się na wykonanie pomiarów i zdjęć, co pozwala mu lepiej ocenić stan wyjściowy. Po zebraniu tych danych przychodzi pora na ustalenie celu terapii. Może on być różny. Najczęściej jest to albo pozbycie się bólu, albo poprawa ruchomości bądź jej odzyskanie. W czasie terapii terapeuta stosuje dotyk o różnej sile nacisku. Przesuwa tym samym tkanki, przez co wpływa na strukturalne ułożenie poszczególnych elementów ciała. Zadaniem pacjenta jest wykonywanie ruchów zleconych przez terapeutę. W terapii mięśniowo-powięziowej współpraca pacjenta z terapeutą pełni ogromną rolę. 

Terapia mięśniowo-powięziowa jest naprawdę skuteczna. Pełna obejmuje wyłącznie dwanaście sesji, które podzielone są na bloki. Poprawia postawę ciała, korzystnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych, pozwala pozbyć się napięć, ulepsza ukrwienie, a tym samym odżywienie tkanek.