1 minut czytania

Góry to doskonałe miejsce na odpoczynek na łonie natury, z dala od gwaru miasta. Zachwycają pięknymi, monumentalnymi widokami, a górskie wyprawy są dobre dla zdrowia i sylwetki. Wyjście w góry powinno być przyjemnością, do której trzeba się jednak dobrze przygotować, ponieważ warunki, które panują w wyższych partiach, różnią się od tych nizinnych. Podstawą wyprawy jest przygotowanie dobrego planu, zaopatrzenie się w mapę i wiedza, jak zachować się w razie wypadku. Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie ekwipunku. Wybierając się w góry, należy uwzględnić specyficzne warunki pogodowe. Podstawą stroju na górskie wyprawy są odpowiednie buty. Na spacer w górach nie powinniśmy zakładać, sandałów, balerin lub trampek, nie zawsze sprawdzi się zwykłe obuwie sportowe lub buty zimowe. 

Buty w góry – jakie wybrać? 

Buty przeznaczone do górskich wędrówek to najważniejsza inwestycja w ekwipunek. Podczas podejmowania decyzji trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar i stopień dopasowania, warto też pamiętać, że różne warunki wymagają innych butów. W każdym przypadku powinny być one jednak wytrzymałe, w miarę lekkie, wyposażone w wygodne sznurowanie i wykonane z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne, na przykład deszcz. Buty górskie powinny być bardzo dobrze dopasowane, dlatego warto wybrać się po nie do sklepu i przymierzyć kilka modeli, aby znaleźć idealną parę. 

Ważną kwestią jest pora roku, w której planujemy chodzenie po górach. Latem lub wiosną, na krótkie wycieczki i podejścia, po łagodnym podłożu, odpowiednie będą lekkie buty z średnio miękką podeszwą. Takie półbuty to dobre rozwiązanie na cieplejsze dni. Podczas długich wypraw, w trudniejszych warunkach, lepiej sprawdzą się buty za kostkę. 

Na zimowe górskie wyprawy należy zaopatrzyć się w buty za kostkę, skórzane lub wykonane ze specjalistycznych materiałów. Warto wybrać model z możliwością przypięcia półautomatycznych raków. Zimowe buty górskie są cięższe od pozostałych modeli i muszą cechować się wyjątkową wytrzymałością. 

Osoby zainteresowane bieganiem w górach powinny zaopatrzyć się w lekkie, przyczepne buty sportowe, które zapewnią wygodę nawet przy biegu po piasku lub wodzie.