1 minut czytania

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie nazywane AZS, określane jest również jako egzema lub wyprysk atopowy, a w terminologii medycznej opisywane jest jako przewlekła dermatoza zapalna. Jest to choroba skóry, której objawem jest powtarzające się, uciążliwe swędzenie oraz objawy liszajowacenia. Wystąpienie atopowego zapalenia skóry jest uwarunkowane genetycznie i nie tylko utrudnia codzienne życie, ale wywołuje nieestetyczne zaczerwienienie, przesuszenie lub łuszczenie. Ślady AZS najczęściej są widoczne na zgięciach łokci i kolan oraz twarzy i szyi, ale zmiany mogą pojawić się na całym ciele. Uciążliwe mogą być również schorzenia (tak zwane choroby atopowe), które towarzyszą zapaleniu skóry: katar sienny, astma oskrzelowa i zapalenie spojówek o charakterze alergicznym. 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną. Często pojawia się u niemowląt, ale może aktywować się również w dzieciństwie lub wieku dojrzewania i u osób dorosłych. Zmiany zapalne są często skutkiem kontaktu ze uczulającymi, drażniącymi substancjami – mogą to być preparaty chemiczne, ale także sierść zwierząt. Efektem tego jest utrata bariery ochronnej, czyli płaszcza lipidowego skóry. Zmiany zapalne mogą pojawić się na skórze również w wyniku stresu. 

AZS nie można wyleczyć całkowicie, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabiegom możliwe jest złagodzenie objawów.

ŁAGODZENIE OBJAWÓW AZS

Podstawą terapii atopowego zapalenia skóry jest właściwa dieta – należy zadbać o odpowiednie proporcje kawasów omega-3 i omega-6. Należy usunąć z diety pokarmy z czynnikami uczulającymi, warto również spróbować odczulania pacjenta. 

Codzienne funkcjonowanie ułatwi stosowanie natłuszczających kosmetyków, zawierających steroidy, a także leków przeciwzapalnych, przeciwuczuleniowych, antyhistaminowych i immunosupresyjnych. Do łagodzenia objawów AZS polecane są również naświetlenia promieniami UVA i UVB. Tak zwane leczenie światłem, czyli fototerapia może być znakomitym uzupełnieniem wczasów rehabilitacyjnych w górach. Zabieg zmniejsza liczbę komórek Langerhansa w naskórku, co pozwala na powstrzymanie alergicznych reakcji skóry – świądu i bólu – na kilka tygodni.