1 minut czytania

Piłka gimnastyczna to prosty sprzęt, który można wykorzystać na wiele sposobów. Choć wielu osobom kojarzy się raczej z zabawką, przy jej pomocy wykonamy kompleksowy trening całego ciała, który pomoże wzmocnić i wymodelować mięśnie oraz poprawić wygląd sylwetki. O tym, jak to osiągnąć, piszemy w dzisiejszym artykule.

JAK TRENOWAĆ Z PIŁKĄ GIMNASTYCZNĄ?

Utrzymanie równowagi podczas trenowania z tym przyrządem to sposób, aby wzmocnić niewidoczne mięśnie głębokie, które odpowiadają między innymi za stabilizację sylwetki, utrzymywanie narządów wewnętrznych oraz wsparcie dla kręgosłupa. Zadania wykonywane na piłce mobilizują stawy, bez obciążania ich, oraz pozwalają zredukować napięcie nerwowe. Warto wiedzieć, że ćwiczenia z piłką gimnastyczną może wykonywać praktycznie każdy, niezależnie od wieku i stopnia wyćwiczenia. Taki trening polecany jest między innymi osobom, które mają problemy z kręgosłupem – przed podjęciem ćwiczeń zalecana jest jednak konsultacja ze specjalistą, żeby mieć pewność, że będą one bezpieczne dla zdrowia.

JAKĄ PIŁKĘ NAJLEPIEJ WYBRAĆ?

Dostępne są różne modele piłek gimnastycznych. Najbardziej popularna jest klasyczna piłka z gumy PCV – taki sprzęt znajdziemy w siłowniach oraz na salach rehabilitacyjnych. Wytrzymałym rozwiązaniem jest piłka gimnastyczna ABS, zrobiona ze specjalnej pianki, która jest trwała i odporna na przebicie. Kolejny wariant to piłka z małymi, podobnymi do kolców, wypustkami. Dobierana jest często do treningów rozluźniających, takich jak joga i pilates, ale również podczas rehabilitacji, do ćwiczeń korekcyjnych – wypustki służą do dodatkowego masażu ciała. Małe piłki gimnastyczne przydadzą się zarówno w treningu całego ciała, jak i podczas rehabilitacji. Z kolei owalna, podłużna piłka, zwana „fasolką”, powstała z myślą o ćwiczeniach korekcyjnych oraz rehabilitacyjnych.

KIEDY WARTO ZACZĄĆ ĆWICZYĆ Z PIŁKĄ?

Piłkę gimnastyczną zaliczymy do sprzętów, które szczególnie dobrze sprawdzą się w rehabilitacji przede wszystkim kręgosłupa. Ćwiczenia na niej mogą pomóc usunąć ból spowodowany przez długie siedzenie na biurku albo dolegliwości po kontuzji będzie w tej sytuacji narzędziem do masażu mięśniowo-powięziowego, który likwiduje napięcie mięśniowe, pobudza przemianę materii oraz poprawia krążenie. Piłka do gimnastyki jest również skutecznym narzędziem przy innych problemach z kręgosłupem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmocnią odcinek lędźwiowy i mięśnie w tej partii pleców, zmniejszając ból. To dobry zamiennik treningu siłowego dla osób, które z powodu schorzeń kręgosłupa nie mogą ćwiczyć z ciężkim sprzętem. 

Rehabilitacja z użyciem piłki jest stosowana w leczeniu wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych, na przykład kobiet w ciąży. Zestaw ćwiczeń na piłce gimnastycznej pozwala pracować nad równowagą oraz właściwym balansem ciała. Tego typu sprzęt jest popularny w rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami na przykład maluchów z porażeniem mózgowym lub innymi dolegliwościami o podłożu neurologicznym.