1 minut czytania

Mastektomia, czyli zabieg amputacji piersi, zawsze jest bardzo poważnym wydarzeniem w życiu kobiety, która jest zmuszona poddać się tego rodzaju operacji. Zabieg jest wykonywany zwykle jako element terapii raka piersi, w niektórych wypadkach mastektomia jest wykonywana zapobiegawczo – mówimy wtedy o prewencyjnej amputacji piersi. Bez względu na przyczynę, mastektomia jest poważną operacją. Konieczna jest rehabilitacja, która ułatwi kobiecie powrót do codziennego życia. 

Ogólnie rzecz ujmując, odpowiednia rehabilitacja umożliwia zarówno odzyskanie sprawności fizycznej, jak i poradzenie sobie z tą kwestią od strony psychicznej. Rehabilitację przeprowadzamy w przypadku mastektomii częściowej oraz całościowej. Bardzo ważne, aby ćwiczenia rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej już pierwszego dnia po operacji. Rehabilitacja powinna być wykonywana w sposób stopniowy i łagodny. Wykonując olejne ćwiczenia, pacjentka powinna obciążać ciało umiarkowanie i delikatnie. Aby przeciwdziałać obrzękom, podczas ćwiczeń warto układać kończyny wysoko. Pomoże to również zwiększyć mobilność rąk. 

Rehabilitacja po mastektomii – cele i przebieg 

Rehabilitacja po amputacji piersi ma pewne szczegółowe cele. Ma ona umożliwić poprawę zakresu mobilności w stawach kończyn. Ćwiczenia pomagają zapobiegać lub likwidować obrzęki w kończynach, co z kolei pomaga uniknąć stanów zapalnych. Rehabilitacja zwiększa siłę mięśni rąk oraz poprawia ogólną sprawność i wydolność organizmu, a także umożliwia korektę wad postawy. 

Rehabilitacja ma również oddziaływać na psychikę, pomaga odzyskać psychiczną równowagę, wspiera też akceptację ciała, które w znaczący sposób zmieniło się po operacji usunięcia piersi.

Pierwszy etap rehabilitacji to przede wszystkim gimnastyka ręki. Polega ona na ćwiczeniach takich jak ściskanie, a następnie rozluźnianie ręki, a także na naprzemiennym odwodzeniu i przywodzeniu palców. Kolejna faza rehabilitacji polega na treningu rąk i ramion w całości. Pojawiają się tutaj między innymi zgięcia w łokciu, wznoszenie ramion do przodu i góry, krążenie ramion z dłońmi na barkach oraz wznoszenie ręki na bok. 

Elementem rehabilitacji po mastektomii jest drenaż limfatyczny, który pomaga zapobiegać obrzękom limfatycznym. Aby uniknąć obrzęku należy unikać również pewnych czynników, takich jak wilgoć, gorące kąpiele, nacisk na chorą stronę podczas snu lub noszenie ciężkich przedmiotów. W trakcie rehabilitacji należy pamiętać o rozciąganiu blizny, co pomoże zapobiegać powstaniu zrostów. 

Do rehabilitacji po amputacji piersi możemy zaliczyć również właściwe dobranie protezy. Pozwala on nie tylko poprawić samopoczucie, ale dodatkowo pomaga zapobiegać problemom z nieprawidłową postawą ciała.