1 minut czytania

Pobyt w górach daje nam wiele możliwości. Każda osoba, niezależnie od wieku, zainteresowań lub stanu zdrowia, z pewnością znajdzie formę aktywności idealną dla siebie. Jest to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, osób starszych, miłośników natury, osób aktywnych fizycznie lub po prostu poszukujących miejsca na wypoczynek z pięknymi widokami i dobrym klimatem. 

Górskie wyprawy i bliskość natury 

Najbardziej popularnym zajęciem są górskie wyprawy. Mają one różną formę. Mogą to być wspinaczki na szczyty, długie wyprawy po mniej wymagających trasach, krótkie wycieczki po najbliższej okolicy, a nawet szczególnie wymagające, ale dające wiele satysfakcji biegi po górach. Wyprawy górskie są dobrą okazją do podziwiania piękna przyrody, a połączenie świeżego klimatu z ruchem ma szczególnie korzystny wpływ na zdrowie. Góry są również dobrym miejscem dla zawodowych i amatorskich fotografów. 

Wyjazd w góry może mieć również aspekt edukacyjny – pamiętajmy, że nieopodal Zakopanego znajduje się Tatrzański Park Narodowy. 

Kultura gór 

W każdej okolicy można zetknąć się z lokalną, regionalną kulturą. W przypadku Zakopanego i Tatr są to niezwykle barwne i oryginalne tradycje górali. Kulturę możemy poznawać od różnych stron, na przykład jedzenia, muzyki, strojów i rzemiosła. Warto szukać festiwali i spotkań poświęconych góralskim tradycjom, oraz miejsc takich jak muzea sztuki ludowej i restauracje serwujące lokalne potrawy. 

Sport w górach 

Góry dają wiele możliwości miłośnikom aktywnego odpoczynku. Są to już wspomniane biegi górskie czy wyczynowe wspinaczki. W okresie zimowym góry kojarzą się nam przede wszystkim z nartami i snowboardem. W większości ośrodków turystycznych funkcjonują wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki, które umożliwiają uprawianie górskich sportów zimowych również osobom początkującym. 

Góry dla zdrowia i urody 

Pobyt w górach warto połączyć z zabiegami dobrymi dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego, na przykład podczas turnusu rehabilitacyjnego lub wypoczynkowego. Dobroczynny wpływ górskiego klimatu, razem z serią zabiegów, dobrą kuchnią i wieloma możliwościami aktywnego lub spokojnego odpoczynku gwarantują udany urlop.