1 minut czytania

Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy. Jest to bardzo groźne schorzenie – brak właściwego leczenia może doprowadzić do amputacji chorej kończyny. Możliwa jest terapia stopy cukrzycowej, jednak należy przygotować się na długotrwałą kurację. 

Stopa cukrzycowa pojawia się najczęściej u osób chorujących na insulinoniezależną cukrzyce typu 2. Schorzenie polega na zbyt słabym ukrwieniem stóp. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest obniżenie progu bólowego i pojawienie się owrzodzeń o charakterze martwiczym. Zostaje spowolniony proces gojenia, kości stają się słabsze, pojawiają się też problemy z chodzeniem. 

Ból stóp, bolesne skurcze, łuszczenie skóry i owrzodzenia mogą być oznaką pojawienia się stopy cukrzycowej. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapobieganie, czyli właściwa terapia cukrzycy oraz pielęgnacja stóp. Warto regularnie kontrolować ich stan, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie i uniknąć groźnych skutków choroby. 

Jak leczyć stopę cukrzycową? 

Terapia stopy cukrzycowej wymaga kompleksowego prowadzenia przez specjalistów kilku dziedzin medycyny. Pacjent powinien przebywać pod opieką chirurga, chirurga naczyniowego, ortopedy, dermatologa, a także diabetologa i rehabilitanta. Oczywiście stopę cukrzycową można leczyć w Ośrodku wypoczynkowym „Marzenie”

Leczenie jest długotrwałe i skomplikowane oraz dotyczy różnych aspektów. Podstawą jest opracowanie odpowiedniej diety, która pomoże przywrócić właściwy poziom metaboliczny oraz zredukować ilość glukozy we krwi. Ważna jest również terapia zaburzeń lipidowych, czyli niewłaściwego stężenia tłuszczów. Konieczne może się również korzystanie z specjalnych butów lub ortopedycznych wkładek, a także z wózka inwalidzkiego lub kuli – zmniejszy to obciążenie stopy. Elementem terapii jest także leczenie skóry i owrzodzeń – stosowane są opatrunki, a w razie potrzeby interwencja chirurga oraz przeszczep skóry. Stosuje się również kwas borny, maści witaminowe oraz środki zawierające w składzie cynk oraz kwas hialuronowy. Warto również wiedzieć, że w leczeniu stopy cukrzycowej zalecane jest unikanie palenia papierosów.