1 minut czytania

Często uważa się, że osoby dojrzałe powinny zrezygnować z czynnego uprawiania sportu. Jednakże to właśnie ruch jest naturalnym stanem człowieka, o wiele bardziej szkodliwa jest bezczynność i spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Odpowiednio dobrane formy ruchu nie tylko nie zaszkodzą, ale pozwolą utrzymać zdrowie, dobrą formę oraz samopoczucie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach ćwiczeń dla seniorów i dobrać najlepszą dla siebie formę ćwiczeń.

Rozgrzewka i rozciąganie – niezbędny element

Bardzo ważne jest przygotowanie do ćwiczeń, czyli rozgrzewka. Jest ona niezbędna, ponieważ pomaga przygotować poszczególne partie ciała do treningu. Pominięcie tego punkt może spowodować kontuzje i nieprzyjemne dolegliwości, które mogą zniechęcić do dalszych ćwiczeń. Odpowiednie będą krążenia kolejnych części ciała – rozgrzewkę zaczynamy od partii górnych, a kończymy na dolnych.

Nie należy również zapominać o ćwiczeniach rozciągających po każdym treningu. Wystarczy położyć się na plecach i zginać kończyny dolne pod katem prostym i czynności te wykonać kilka razy.

Sport dla osób w starszym wieku

Istnieją dyscypliny, które są szczególnie odpowiednie dla seniorów. Szczególnie polecany jest nordic walking. Ta forma ruchu nie obciąża kręgosłupa, wzmacnia mięśnie oraz serce i pomaga radzić sobie ze stresem, a także wzmocnić układ odpornościowy. Tempo chodzenia można dostosować do swoich możliwości.

Inną dyscypliną jest pływanie, która wzmacnia mięśnie i poprawia koordynację ruchową, a jednocześnie modeluje sylwetkę i odciąża mięśnie. Dobre efekty da również odpowiednio dobrany program ćwiczeń gimnastycznych. Sprawdzi się także rekreacyjna jazda na rowerze, która nie obciąża stawów.