1 minut czytania

Klasyczną, znaną od dawna, a jednocześnie nadal popularną metodą terapii wziewnej są inhalacje. Pozwalają one na dotarcie leków do tych części układu oddechowego, które są chore. Metoda ta sprawdza się świetnie zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia, jak i wówczas, gdy dopadła nas ciężka choroba. Co ważne, lekarze zalecają stosowanie inhalacji również w przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego. Inhalacje można wykonywać już od pierwszego roku życia.

DLACZEGO INHALACJE SĄ TAKIE SKUTECZNE?

Bardzo często to właśnie inhalacje przynoszą szybką poprawę samopoczucia i sprawiają, że w krótszym czasie wracamy do zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Płynna substancja zamieniana jest w parę wodną bądź aerozol, ma więc postać niewielkich cząsteczek, które mogą w krótkim czasie dotrzeć do dotkniętych chorobą miejsc.

KIEDY WARTO SIĘGAĆ PO INHALACJE?  

Jak wspomnieliśmy we wstępie, inhalacje stosować można zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia, jak i dużo bardziej poważnych chorób. Inhalacje warto wykonać w przypadku dolegliwości ze strony: 

– nosa;– gardła;

– krtani;

– płuc;

– oskrzeli;

– trąbki słuchowej

.Przynoszą wyraźną ulgę w przypadku stanów zapalnych, w przebiegu których pojawia się ropna wydzielina. Poleca się je osobom zmagającym się z alergiami, które dają objawy ze strony układu oddechowego, a także tym, którzy chorują na astmę. Inhalacje sprawdzają się świetnie również jako metoda profilaktyczna i działania wspomagające funkcjonowanie układu oddechowego. Mogą wykonywać je osoby, które ze względu na pełnione obowiązki zawodowe narażone są na kontakt ze spalinami bądź zanieczyszczeniami. Bez wątpienia inhalacje powinni polubić górnicy, osoby zatrudnione w przemyśle ciężkim, a także ci, którzy pracują na budowach.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ INHALACJE?

Inhalacje mają wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle skuteczne. Substancje, które podawane są w ten sposób docierają bezpośrednio do miejsca, które dotknięte jest chorobą. Jednocześnie nie wpływają negatywnie ani na układ pokarmowy, ani na kondycję wątroby. Oznacza to, że są znacznie bardziej bezpieczne niż leki podawane w tradycyjny sposób. Inhalacje działają szybko. Decydując się na ich stosowanie, można stawiać na naprawdę niewielkie dawki. W efekcie ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych jest niewielkie. 

Inhalacje to metoda leczenia stosowana od bardzo dawna. Jest niezwykle skuteczna, bezbolesna, szybko przynosi poprawę zdrowia. Jednocześnie nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania pacjenta i jego samopoczucia.