1 minut czytania

Zaburzeniem rozwoju wynikającym z nieprawidłowej pracy mózgu jest autyzm. Pojawia się najczęściej przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. W niektórych przypadkach objawy można zaobserwować już znacznie wcześniej. Dzieci dotknięte autyzmem wymagają szczególnej opieki. Dobrym rozwiązaniem są zorganizowane formy wypoczynku – zimą ferie dla dziecka autystycznego to strzał w dziesiątkę.

JAK OBJAWIA SIĘ AUTYZM?

U różnych dzieci autyzm może dawać różne objawy. Wskazać można jednak pewną grupę symptomów, która pojawia się u wszystkich dzieci dotkniętych autyzmem. Cechą typową dla autyzmu są trudności w relacjach społecznych. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem cechuje sztywność zachowań, brak wyobraźni, kłopoty z porozumiewaniem się. Stopień nasilenia objawów może być oczywiście różny. W efekcie niektóre dzieci są naprawdę głęboko zaburzone (nie mówią, w ogóle nie komunikują swoich potrzeb, mają szereg stereotypii ruchowych), w przypadku innych trudno na pierwszy rzut oka dostrzec jakiekolwiek objawy. Autyzmu nie da się wyleczyć. Jest to zaburzenie, które nie zniknie również wtedy, kiedy dziecko wkroczy w świat dorosłych. 

DLACZEGO TERAPIA JEST TAK WAŻNA?

Terapia dzieci autystycznych ma ogromne znaczenie. Ukierunkowana jest na podniesienie jakości życia. Ma usprawnić nawiązywanie relacji z innymi, a także sprawić, że dziecko posiądzie zdolność samodzielnego poruszania się po świecie w miarę swoich możliwości. Z uwagi na to, że potrzeby dzieci dotkniętych autyzmem są bardzo zróżnicowane, terapia zawsze powinna być ustalana indywidualnie. 

WYPOCZYNEK DLA DZIECKA AUTYSTYCZNEGO

Zimowy – ale i letni – wypoczynek dla dziecka autystycznego to dobry pomysł, aby zapewnić mu chwilę wytchnienia, a jednocześnie zadbać o terapię i rehabilitację. Wyjazd jest doskonałą okazją do pracy w zmienionym środowisku. Nasz ośrodek, oferujący ferie dla dzieci autystycznych, zapewnia terapię, która dobierana jest indywidualnie do potrzeb dziecka. W trakcie pobytu wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt, który daje szansę na poprawę kondycji pociechy. Co ważne, warunki pobytu są stworzone tak, aby dziecko czuło się w nich bezpieczne. Podczas ich opracowywania pod uwagę brane są wszystkie problemy, z jakimi może mierzyć się dziecko autystyczne.  

Dziecko autystyczne wymaga specjalistycznej opieki i rehabilitacji w wielu sferach. Dobrą okazją na poszerzenie pracy z pociechą, która dotknięta jest autyzmem, są ferie organizowane przez wysokiej klasy ośrodek „Marzenie” w Zakopanem. Pozwalają na oswajanie ze zmianą środowiska, dają nowe możliwości pracy z dzieckiem.