1 minut czytania

Lato i wakacje to czas odpoczynku. Dotyczy to również osób, które nie pracują albo nie uczą się. Osoby starsze, emeryci i renciści, także powinny zmienić środowisko. Wakacyjny wyjazd to dla seniora okazja na oderwanie się od codziennych problemów, poznanie nowych miejsc, poszerzanie zainteresowań oraz ciekawe spotkania. Seniorzy często mają problemy ze zdrowiem i wymagają opieki medycznej. Nie jest to jednak powód, aby rezygnować z wakacji poza domem, w interesującym miejscu. Seniorzy mogą korzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Dostępna jest możliwość udziału w turnusie z dofinansowaniem PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O takie dofinansowanie mogą ubiegać się osoby ze znacznym, średnim lub lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich opiekunowie. Warto, aby każdy senior sprawdził możliwość uzyskania dopłaty, dzięki której będzie mógł wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym, na przykład w górach, w ośrodku wypoczynkowo-rehabiltacyjnym „Marzenie” w Zakopanem.

CZYM JEST TURNUS REHABILITACYJNY?

Turnus rehabilitacyjny to kilkunastodniowy wyjazd, podczas którego uczestnicy mogą wziąć udział w zabiegach rehabilitacyjnych dostosowanych do ich potrzeb. Jest to dla seniorów dobra możliwość dla rozwoju osobistego oraz rozwijania samodzielności. Ważnym elementem turnusu rehabilitacyjnego są nie tylko kwestie leczenia. Taki wyjazd to także pewna forma wczasów, podczas których uczestnicy biorą udział w zorganizowanych działaniach grupowych i podejmują różne aktywności społeczne. Celem pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jest poprawa stanu zdrowia, ale jego ważną część stanowią zajęcia w grupie.

CO MOŻE ZNALEŹĆ SIĘ W PROGRAMIE TURNUSU REHABILITACYJNEGO POZA ZABIEGAMI?

Przykład może stanowić oferta dodatkowych zajęć organizowanych w ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym „Marzenie” w Zakopanem. Pobyt w polskich górach daje wiele możliwości spędzania czasu. Okazją do podziwiania piękna Tatr oraz lepszego poznania górskiej przyrody są wycieczki krajoznawcze po okolicy. Tatrzański Park Narodowy oraz Podhale to tereny niezwykle interesujące pod względem przyrodniczym, co docenią miłośnicy natury. Pobyt w okolicach Zakopanego pozwala również na lepsze poznanie ciekawej i oryginalnej kultury góralskiej. Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mogą spotykać się z lokalnym folklorem – regionalną muzyką i jedzeniem – podczas spotkań z tradycją góralską. 

Turnusy rehabilitacyjne oferują uczestnikom zaplecze lekarskie, ale także inne atrakcje, dzięki którym pobyt staje się ciekawszy i jest formą aktywnego wypoczynku w górach. To dobry pomysł na wczasy dla seniora.