1 minut czytania

Elektroterapia, znana także jako elektrolecznictwo, jest jedną z dziedzin fizykoterapii. Tego rodzaju forma rehabilitacji stosowana jest w terapii objawów różnych schorzeń, na przykład chorób neurologicznych lub układu ruchu. W tym celu elektroterapia wykorzystuje prądy lecznicze – prąd stały średniej częstotliwości, prądy modulowane oraz prądy impulsowe o niskiej i średniej częstotliwości. Głównym zadaniem elektroterapii jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ukrwienia rehabilitowanych tkanek lub narządów. 

Elektrolecznictwo obejmuje różne rodzaje zabiegów. Wśród nich znajdują się między innymi jonoforeza, podczas której do tkanek wprowadza się lecznicze jony, galwanizacja, działająca przeciwzapalnie i przeciwbólowo, elektrostymulacja mięśni, prądy interferencyjne lub przeciwbólowa przezskórna stymulacja nerwów. 

Elektroterapia to rodzaj terapii, która ma dość szerokie zastosowanie. Stosuje się ją jako skuteczny środek walki z bólami kręgosłupa (przewlekłymi i ostrymi), chorobami zwyrodnieniowymi stawów, nerwobólami lub dyskopatiami. Elektroterapia jest często zalecana przy schorzeniach reumatycznych, dystrofiach mięśniowych oraz jako forma rehabilitacji po urazach dotyczących narządów ruchu. To również metoda stosowana w przypadku zapalenia tkanek miękkich, bólach związanych z osteoporozą, rwy kulszowej, a nawet migreny. Do największych zalet elektroterapii należy uniwersalność i szerokie zastosowanie tego zabiegu. Konieczne jest jednak dobranie właściwej formy elektrolecznictwa. 

RODZAJE ELEKTROSTYMULACJI

Prądy TENS to rodzaj bezinwazyjnej terapii opartej na działaniu prądów o średniej i wysokiej częstotliwości. Zabieg stymuluje nerwy, przez co pobudza reakcje obronne i regeneracyjne organizmu. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku pacjentów po operacjach oraz cierpiących na bóle kręgosłupa lub skóry. 

Prądy Nemeca, czyli interferencyjne, działają przeciwbólowo oraz zwiększają przekrwienie naczyń. Bardzo popularna jest jonoforeza, podczas której do tkanek w precyzyjny sposób wprowadza się jony lecznicze. Taki zabieg pobudza działanie naczyń krwionośnych, działa też znieczulająco, przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. 

Galwanizacja, która wykorzystuje prąd o niskiej częstotliwości, daje dobre efekty w leczeniu porażeń wiotkich, a także w terapii choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lub nerwobóli. 

Zaletą zabiegu z wykorzystaniem prądu diadynamicznego jest działanie przeciwbólowe oraz przekrwienne. Ta forma elektroterapii stymuluje wchłanianie krwiaków. 

Jak widać, zastosowanie elektrolecznictwa jest bardzo szerokie, a prądy lecznicze są pomocne w leczeniu różnorodnych schorzeń.