1 minut czytania

Wypoczywając w miejscowości uzdrowiskowej, wiele osób kieruje swoje kroki do pijalni wód. Skosztowanie wód leczniczych wydaje się być doskonałą atrakcją. Obecnie wody te bez problemu kupić można także w sklepach. Nie powinny być jednak wykorzystywane do gaszenia pragnienia. Traktować należy je jako lekarstwo, które korzystnie wpływa na zdrowie.

CO TO SĄ WODY LECZNICZE?

Mianem wód leczniczych określa się wody o wysokiej zawartości składników mineralnych. Na ogół jest to od 2000 do nawet przeszło 20 000 mg/l. To właśnie temu wody te zawdzięczają posiadane właściwości. Ilość poszczególnych składników jest różna w zależności od rodzaju wody. Plusem tych wód jest to, że pozyskiwane są z głębokich warstw wodonośnych. Odizolowane są od wszelkich zanieczyszczeń, co oznacza, że są wyjątkowo czyste. Na ogół w wodach tych znajdują się takie pierwiastki, jak wapń, magnez, sód, jod. W niektórych obecny jest także dwutlenek węgla, co sprawia, że woda jest naturalnie gazowana, a także siarkowodór odpowiadający za niezwykle charakterystyczny zapach.

RODZAJE WÓD LECZNICZYCH

Na terenie Polski występuje kilka rodzajów wód leczniczych. Do tych najbardziej znanych zawiera się szczawy, w których obecne są albo węglany wapnia i sodu, albo związki żelaza. Chętnie wykorzystywane są również wody chlorkowo–sodowe, a także siarkowe. W tych ostatnich zawarte są duże ilości związków siarki, co wiąże się z charakterystycznym aromatem. Wody lecznicze mają nie tylko wyrazisty zapach, ale również smak, do którego wiele osób musi się przyzwyczaić. 

JAK DZIAŁAJĄ WODY LECZNICZE?

Działanie wód leczniczych uzależnione jest od ostatecznej zawartości składników mineralnych, a także proporcji między nimi. Okazuje się jednak, że można je stosować w przypadku różnych chorób i dolegliwości. Wiele z wód mineralnych przynosi wyraźną poprawę w przypadku choroby wrzodowej, a także problemów z żołądkiem. Lekarze zalecają picie odpowiednich wód osobom zmagającym się z cukrzycą i problemami z nerkami. Znane są wody lecznicze pomagające w walce z otyłością. Przyspieszają one metabolizm tłuszczów, co sprawia, że ubytek niechcianych kilogramów pojawia się znacznie częściej. 

Wody lecznicze to naturalny, a więc nieobciążający organizmu, sposób walki z niektórymi chorobami i dolegliwościami. Nie zastąpią tradycyjnego leczenia, ale doskonale je uzupełnią i wesprą. Warto stosować je, konsultując się wcześniej z lekarzem, który dokładnie określi czas, przez jaki wodę można bezpiecznie pić. Na ogół kuracja trwa około trzech tygodnie, ale zdarza się, że zostaje przedłużona.