1 minut czytania

Kąpiel kojarzy się z wanną pełną wody. Zatem czy kąpiel może być sucha? Sucha kąpiel to rodzaj zabiegu leczniczego, pomocnego przy różnego rodzaju dolegliwościach. Przy suchej kąpieli wykorzystuje się działanie dwutlenku węgla. Taki zabieg określa się także kąpielą gazową w dwutlenku węgla. Sucha kąpiel przenika przez skórę oraz rozszerza tętniczki i naczynia włosowate. Pozwala poprawić odpływ żylny. Kąpiel w dwutlenku węgla niesie również inne korzyści, między innymi stymuluje przepływ wieńcowy, wspiera funkcjonowanie wątroby i nerek oraz działa normalizująco na pracę serca. Sucha kąpiel wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, wspomaga dotlenienie narządów wewnętrznych, a także pobudza metabolizm dzięki obniżeniu poziomu glukozy i cholesterolu. Kąpiel gazowa w dwutlenku węgla ma działanie podobne do wodnych kąpiel kwasowęglowych, jednak – w porównaniu do innych zabiegów – w mniejszym stopniu obciąża organizm chorego. Z tego powodu suche kąpiele można stosować każdego dnia. Sucha kąpiel jest przy tym łatwiejsza w zastosowaniu oraz bardziej ekonomiczna niż tradycyjna kąpiel wodna. Dwutlenek węgla to bezpieczny gaz. Sucha kąpiel odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu lub wannie i trwa około kilkunastu minut.

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO KĄPIELI?

Seria zabiegów z wykorzystaniem dwutlenku węgla ma zastosowanie między innymi przy takich schorzeniach, jak zespół stopy cukrzycowej, zaburzenia krążenia limfatycznego, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz zaburzenia lipidowe. Innymi zaleceniami do kąpieli gazowej z wykorzystaniem dwutlenku węgla są: miażdżyca kończyn dolnych, angiopatia cukrzycowa, żylaki dolnych kończyn, również z niewielkimi owrzodzeniami, nerwice naczynioruchowe, problemy z krążeniem obwodowym przy chorobach wątroby i nerek oraz dolegliwościach metabolicznych i endokrynologicznych. Suche kąpiele stosuje się też w terapiach neuropatii obwodowych, niewydolności krążenia, schorzeniach reumatycznych, oparzeniach i owrzodzeniach. Efekty działania kąpieli gazowych z dwutlenkiem węgla to między innymi poprawa stanu skóry, działanie przeciwzapalne, zwiększenie pojemności minutowej i wyrzutowej serca, a także jego ukrwienie oraz ocieplenie skóry na dolnych kończynach. 

Przeciwwskazania do suchej kąpieli to padaczka oraz niewydolność krążeniowa i oddechowa. Z zabiegu powinny również zrezygnować osoby z problemami z krwią, takimi jak hemofilia, brak krzepliwości krwi i krwawienia, kobiety w ciąży oraz osoby w trakcie dializ i po transplantacji nerek.