1 minut czytania

Niektórzy z nas po zjedzeniu pewnych produktów borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Biegunki, zaparcia, kolki, wypryski i przebarwienia skórne to tylko niektóre z nich, będące wyraźnymi objawami nadwrażliwości alergicznej. W momencie pojawienia się w organizmie uczulającego produktu, reaguje on nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną i pojawieniem się niepokojących objawów. Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów zapanowania nad tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami jest dieta eliminacyjna polegająca na pozbyciu się szkodliwego alergenu z otoczenia osoby chorującej.

CO WARTO WIEDZIEĆ O DIECIE ELIMINACYJNEJ?

W wielu przypadkach jest tak, że nieprzyjemne objawy alergii pojawiają się zaraz po spożyciu danego pokarmu. Wówczas nie mamy problemu z określeniem, który z produktów jest odpowiedzialny za niepożądaną reakcję organizmu. Jednak nie zawsze jest to takie proste. I właśnie wtedy stosuje się dietę eliminacyjną. Jej wdrożenie pozwoli na wyeliminowanie uczulającego produktu oraz uniknięcie nieprzyjemnych objawów alergii. Należy przy tym pamiętać, że produkty wywołujące reakcję alergiczną powinny być wyłączane z diety pojedynczo, tak by ułatwić sobie kontrolę objawów i z dużo większym prawdopodobieństwem postawić prawidłowe rozpoznanie. Zmniejszenie nasilenia objawów bądź ich całkowite ustąpienie będzie jednoznacznie świadczyło o alergii i poprawności prowadzonej terapii.

CO NAS UCZULA?

Jest coraz więcej osób borykających się z problemem alergii pokarmowych. W dużej mierze dotyczy on najmłodszych i związany jest z budową układu pokarmowego dziecka, u którego jelita są jeszcze nieszczelne i przez to przepuszczają różne białka. Co w takim razie nas uczula? Alergolodzy zazwyczaj mówią o tzw. wielkiej ósemce alergenów, do których zalicza się: jaja kurze, mleko, orzechy (ziemne i drzewne), krewetki, ryby, pszenice, soje i gluten. Wdrożenie zaleceń diety eliminacyjnej i usunięcie z jadłospisu alergenu, który wywołuje u nas niepokojące objawy, powinno skutkować stopniowym powrotem do zdrowia. 

Stosowanie diety eliminacyjnej jest trudną formą leczenia, wymagającą odpowiedniej kontroli i samodyscypliny w dobieraniu składników pokarmowych. Jednak prawidłowe stosowanie się do jej zaleceń może doprowadzić do początkowego złagodzenia reakcji immunologicznej organizmu, a w efekcie do całkowitego ustąpienia alergii i powrotu do zdrowia. Poszukaj wsparcia w naszym ośrodku! Leczymy między innymi schorzenia wymagającego wprowadzenia diety eliminacyjnej – http://marzenie-zakopane.pl/wczasy-z-rehabilitacja/.