1 minut czytania

Autyzm to schorzenie o o charakterze neurologicznym. Zakłada się, że ma podłoże genetyczne, choć specjaliści uznają, że wciąż nie mamy dostatecznej wiedzy, aby z całą pewnością określić jego przyczyny. Co może być zwiastunem autyzmu? Jak go rozpoznać?

Autyzm możemy określić jako zespół zachowań składających się na odcięcie się od świata zewnętrznego, od ludzi i otoczenia. Takie objawy można zaobserwować już w okresie dzieciństwa. Nie zawsze są one na tyle specyficzne, aby jasno stwierdzić zaburzenie – autyzm bywa mylony na przykład z wolniejszym rozwojem dziecka (które może być powodowane przez inne czynniki).

NA JAKIE ZACHOWANIA DZIECKA WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się we wczesnym dzieciństwie (czasem nawet w okresie niemowlęcym) – już przed trzecim rokiem życia. Gdy dziecko jest nadzwyczaj grzeczne i spokojne, przez długi czas skupia uwagę na jednym punkcie, nie reaguje na hałas i obecność innych osób, powinniśmy zainterweniować – mogą to być oznaki autyzmu. Inne symptomy pojawiające się już na wczesnym etapie rozwoju dziecka to między innymi:

  • brak gaworzenia,
  • brak prób nawiązania kontaktu z otoczeniem,
  • „sztywnienie” (napinanie mięśni) dziecka po wzięciu go na ręce.

SPEKTRUM AUTYZMU

W późniejszych latach dziecko może wykazywać kolejne zachowania charakterystyczne dla zaburzeń autystycznych. Określane są jako spektrum autystyczne. Coraz bardziej widoczne jest, że maluch większą wagę niż do osób, nawet bliskich, przykłada do przedmiotów. Ponadto: 

  • dziecko niechętnie przebywa z rodziną, nie bawi się z rówieśnikami oraz ignoruje obce osoby;
  • Nie lubi kontaktu fizycznego – dotykania, przytulania i podnoszenia (UWAGA: może również tym może nie reagować na ból);
  • nie okazuje radości, spontanicznych zachowań, rzadko się uśmiecha oraz nie zwraca uwagi na emocje innych ludzi;
  • nie rozumie troski i czułości ze strony bliskich – uśmiechów, miłych słów i innych przejawów sympatii.

Do spektrum zaburzeń autystycznych zaliczamy także problemy z komunikacją. Dziecko niechętnie się odzywa, nie układa logicznych zdań, unika kontaktu wzrokowego, a rozmowa z nim jest niezwykle trudna. Częstym objawem jest jednostajne kiwanie się bez celu.

Wśród autystycznych zachowań bardzo częsta jest również niechęć do zmian. Maluch z zaburzeniami nie lubi, kiedy coś zmienia jego codzienne przyzwyczajenia, na przykład drogę do szkoły, pory posiłków lub ustawienie mebli w domu. Takie zmiany wzbudzają u niego niepokój, nawet panikę. Jest ono również bardziej podatne na zachowania agresywne, lęki i problemy ze snem. Często zdarza się, że dorastające dziecko przejawiające zachowania ze spektrum autyzmu ma ograniczone zainteresowania i potrafi skupić się na jednej dziedzinie, w której staje się ekspertem, jednak nie wykorzystuje swoich umiejętności. 

W ośrodku Marzenie Zakopane prowadzimy zajęcia terapeutyczne dla osób z autyzmem. Nasi rehabilitanci cechują się empatią i doświadczeniem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą placówki.