1 minut czytania

Cukrzyca to choroba, która w bardzo dużym stopniu wpływa na codzienne życie chorego. Osoby chorujące na cukrzycę często cierpią na dodatkowe schorzenia lub powikłania. Jedną z nich jest angiopatia cukrzycowa. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ nieleczona angiopatia cukrzycowa może być przyczyną inwalidztwa, a nawet śmierci osób chorujących na cukrzycę. Ryzyko to wynika z zwyrodnieniowych zmian, które pojawiają się w żyłkach, włośniczkach i tętniczkach, a także w małych oraz dużych tętnicach. Są to powikłania związane z układem nerwowym. 

Możemy wyróżnić dwa „typy” tego schorzenia. Pierwszym z nich jest mikroangiopatia, która obejmuje przede wszystkim oczy, nerki oraz skórę. Jednym z zaburzeń jest retinopatia cukrzycowa, która może doprowadzić do utraty wzroku. Efektem nefropatii cukrzycowej może być stwardnienie i niewydolność nerek. Neuropatia cukrzycowa obejmuje włókna nerwowe narządów wewnętrznych, nerwy ruchowe i czuciowe, a także naczynia obwodowe. Kolejna odmiana angiopatii to makroangopatia, w której występuje miażdżyca dolnych kończyn i tętnic mózgu oraz choroba niedokrwienna serca. 

Osoby, które cierpią na powikłania związane z angiopatią cukrzycową bardzo często mają problem z miażdżycą, w której zmiany zachodzą szybko i w nasilony sposób. 

Co powoduję angiopatię i jak ją leczyć? 

Przyczynami choroby są zaburzenia metabolizmu, wskutek których dochodzi do pogrubienia błony ścian naczyniowych i zaburzeń krążenia, co prowadzi do pojawienia się powikłania. Na pojawienie się schorzenia mogą mieć wpływ również inne czynniki, takie jak czas trwania choroby, typ cukrzycy lub dziedziczność. 

Jakie objawy powinny zaniepokoić osobę chora na cukrzycę? Drętwienie kończyn, gęsia skórka, poczucie zimna, ból, połączony z drgawkami oraz osłabienie nóg, owrzodzenia żylne to czynniki alarmujące, które powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie lekarskim. Należy mieć na uwadze, że im wcześniej zostanie rozpoznana angiopatia cukrzycowa, tym lepiej. Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje o wiele lepsze rokowania. 

Leczenia angiopatii składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest leczenie miażdżycy. Konieczne jest zaprzestanie palenia tytoniu oraz kontrola wagi ciała. Należy dążyć do normalizacji stężenia glukozy i poziomu cholesterolu, a także do stabilizacji ciśnienia krwi. Elementem terapii jest stosowanie leków rozszerzających naczynia. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Najlepszym sposobem na unikniecie angiopatii jest ścisłe stosowanie zaleceń dotyczących cukrzycy.