1 minut czytania

Kolana to część ciała narażona na szczególnie duże obciążenia. Na ryzyko kontuzji narażeni są przede wszystkim sportowcy, jednak także osoby, które nie trenują, mogą mieć problemy z kolanami. Uraz stawu kolanowego jest uciążliwy, ponieważ uniemożliwia aktywność fizyczną, związaną nie tylko ze sportem, ale również z codziennymi czynnościami. Kontuzje kolana mogą mieć różny charakter. Może dojść do niestabilności stawów lub ograniczenia ruchów w jego obrębie. Do kontuzji kolana zaliczymy także problemy z innymi strukturami stawowymi, na przykład łękotkami, oraz zwichnięcia. Urazy stawu kolanowego mogą wymagać kontroli lekarskiej i odpowiedniej rehabilitacji. Brak właściwej terapii może doprowadzić do dalszych, poważniejszych problemów ze stawem kolanowym, dlatego gdy czujemy, że narząd ten nie jest w dobrej kondycji, należy skonsultować się ze specjalistą. Brak interwencji grozi pogłębieniem kontuzji. Szczególnie ostrożni powinni być sportowcy, ponieważ uraz kolana potrafi przerwać treningi na długi czas.

JAK ĆWICZYĆ, ABY WRÓCIĆ DO AKTYWNEGO ŻYCIA JAK NAJSZYBCIEJ?

Trzeba pamiętać, że do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny. Najlepszą osobą do ustalenia zakresu ćwiczeń dla osoby po urazie kolana jest specjalista, na przykład rehabilitant lub fizjoterapeuta. Ważnym zaleceniem w przypadku osłabienia stawu kolanowego jest dążenie do odpowiedniej wagi. Nadwaga jest szkodliwa dla różnych partii organizmu, stanowi również spore obciążenie dla kolan, na których odbija się każdy dodatkowy kilogram. Po kontuzji warto więc większą uwagę zwracać na dietę, aby brak aktywności nie doprowadził do nadwagi i pogłębienia problemu. 

Istotne znaczenie w powrocie do sprawności ma trening rehabilitacyjny, ustalony przez specjalistę, który pozwoli bezpiecznie wrócić do pełnej sprawności. Celem takich ćwiczeń powinny być poprawa siły mięśni, stabilności oraz zakresu ruchu kolana. Trening, który pomoże pracować nad tymi czynnikami, warto stosować także jako profilaktykę, dzięki której unikniemy bólu i kontuzji stawu kolanowego. 

Elementem usprawnienia kolana powinno być zwiększenie stabilności stawu. Nie należy także zapominać o wzmocnieniu zginaczy oraz prostowników stawu kolanowego, a także tylnych mięśni podudzia. Podczas rehabilitacji stosuje się także rozciąganie tylnej strony stawu kolanowego oraz ćwiczenie ruchów ślizgowych. Nie wszystkie z tych ćwiczeń będą odpowiednie dla każdego – w przypadku kontuzji stawu opieka specjalisty jest niezbędna, aby powrócić do zdrowia.