1 minut czytania

Elektroterapia to rodzaj zabiegu, podczas którego do leczenia dolegliwości wykorzystuje się różnego typu prądy. W trakcie terapii stosuje się elektrody, które są nakładane na wybrane punkty na ciele pacjenta. Przez te miejsca przepuszczany jest następnie prąd o wybranej częstotliwości.

Elektroterapia działa przeciwbólowo, pomaga poprawić ukrwienie, zmniejszyć napięcie mięśni, stymuluje lepsze wchłanianie obrzęków oraz regenerację tkanek. Zabiegi elektroterapii są zalecane między innymi w terapii bólów kręgosłupa i rwy kulszowej, nerwobóli, choroby zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, bólów migrenowych oraz jako wsparcie rehabilitacji po urazach narządów ruchu. Stosowane są różne formy energoterapii, w zależności od rodzaju leczonego schorzenia, na przykład jonoforeza, elektrostymulacja, galwanizacja, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne i przezskórna stymulacja nerwów.

Terapia energotonowa – na czym polega?

Jedną z ciekawych form elektroterapii jest terapia energotonowa. To nowoczesny rodzaj leczenia prądem – zadaniem elektroterapii jest pobudzenie mięśni i nerwów, podczas gdy terapia energotonowa wywołuje efekty niestymulacyjne. Jak to działa? W trakcie zabiegu mamy do czynienia z bezpośrednim działaniem na metabolizm komórek. Energia wytwarzana jest przez specjalne urządzenie, a dwukierunkowe prądy o średniej częstotliwości docierają do ciała pacjenta za pośrednictwem elektrod. Terapia energotonowa:

  • pobudza procesy dyfuzji w tkankach,
  • poprawia komunikację między komórkami, transport substancji pomiędzy nimi,
  • pozwala zwiększyć ilość i wielkość mitochondriów.

Takie spektrum działania stymuluje procesy zdrowienia organizmu i zmniejsza ból. Terapia energotonowa może pomóc poprawić odporność oraz podnieść sprawność psychiczną i fizyczną. Efektem jest swojego rodzaju odmłodzenie na poziomie komórkowym.

Terapia energotonowa – wskazania

Lista wskazań do przeprowadzenia terapii energotonowej jest długa. Zabiegi polecane są pacjentom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa, bóle w obrębie pachwin, choroby zwyrodnieniowe stawów, migreny i bóle po urazach lub operacjach. Mogą okazać się również pomocne w przypadku alergicznego zapalenia spojówek, szumów w uszach, zaparć, odleżyn oraz obrzęków. Z terapii energotonowej warto skorzystać dla złagodzenia skutków stresu psychicznego i fizycznego oraz w okresach wyczerpania i silnego zmęczenia. To również jeden ze sposobów na walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Sam zabieg jest bezbolesny i relaksujący, a jego efekty można zobaczyć po krótkim czasie. Ośrodek Marzenie w Zakopanem oferuje szereg zabiegów i zajęć, które wpływają na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Jednym z nich jest terapia energotonowa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.