1 minut czytania

Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, ból skroni, a także mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia i ból nogi – to objawy dyskopatii lędźwiowej, która jest najbardziej powszechną chorobą kręgosłupa. Schorzenie pojawia się u osób, u których dochodzi do odwodnienia krążków między kręgami, może także powstać w wyniku urazu. Ściany dysku zostają uwypuklone, a powstała przepuklina uciska korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy, powodując opisane objawy. 

Dyskopatia lędźwiowa najczęściej pojawia się u osób w wieku od 35 do 50 lat. Do najważniejszych czynników ryzyka należą między innymi siedzący tryb życia, otyłość, urazy, przeciążenia, a także osteoporoza. Część osób posiada wąski kanał kręgowy, który może przyczynić się do powstania schorzenia. Dyskopatia lędźwiowa rozwija się u osób powyżej 20 roku życia i jest to związane z naturalnymi procesami starzenia. Warto wiedzieć, że dyskopatia zazwyczaj nie pojawia się nagle, schorzenie może rozwijać się przez kilka lat. Warto również pamiętać, że powrót do stanu pełnego zdrowia nie jest niestety możliwy. 

Istnieją jednak metody leczenie i łagodzenia skutków dyskopatii lędźwiowej. Podczas kuracji stosowane są odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, okłady oraz terapia ułożeniowa. W trakcie trwania rehabilitacji do leczenia włącza się również aktywność fizyczną. 

DYSKOPATIA LĘDŹWIOWA – REHABILITACJA W OŚRODKU „MARZENIE”

Rehabilitacja jest konieczna, ponieważ pozwala uniknąć nawrotów choroby. W ośrodku „Marzenie” pacjent może skorzystać z indywidualnej terapii funkcjonalnej, która jest personalnie dostosowana do jego potrzeb. Jej elementem są różne metody fizjoterapeutyczne, na przykład PNF – jest to tak zwane torowanie nerwowo-mięśniowe, która angażuje do pracy dużą liczbę mięśni i pobudza układ nerwowy – lub mobilizacyjna metoda Mulligan. 

W rehabilitacji dyskopatii lędźwiowej stosowane są również masaże lecznicze oraz Kinesio Taping. Ta forma terapii, określana również jako plastrowanie, polega na naklejaniu specjalnych plastrów, które stabilizują stawy oraz wspomagają pracę mięśni i naczyń krwionośnych. Dobry wpływ na odcinek lędźwiowy mają również różnego typu lasery lecznicze, a także elektrostymulacja i okłady borowinowe.