1 minut czytania

Szukając miejsc na wakacyjny wyjazd, nie musimy sięgać bardzo daleko. Polska słynie z niezwykłych krajobrazów, wyjątkowych pod względem przyrodniczym i kulturowym. Morze, jeziora, lasy, góry, nawet pustynie, a także ciekawe zabytki i folklor – mamy wiele do odkrycia i nie potrzebujemy zagranicznych wyjazdów, aby letni urlop spędzić ciekawie. Polskie góry są ważnym elementem na mapie naszego kraju. Nie imponują wysokością nad poziomem morza, ale mają wiele do zaoferowania, nie tylko zimą.

W Polsce mamy trzy łańcuchy górskie – Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety. W każdym łańcuchu wyróżniamy kilkanaście pasm. Najbardziej znane to: Karkonosze, Góry Stołowe, Bieszczady, Beskidy, Pieniny oraz najpopularniejsze – Tatry, w których znajduje się najwyższy szczyt Polski – Rysy.

CZY WAKACJE Z DZIECKIEM W POLSKICH GÓRACH TO DOBRY POMYSŁ?

Taki wyjazd może być wspaniałą przygodą. Góry są atrakcyjne przy każdej pogodzie, a wędrówki możemy odbywać nawet wtedy, gdy zrobi się zimniej. Oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniego wyposażenia i  zachowaniem zdrowego rozsądku. W polskich górach bez większych przeszkód znajdziemy ciekawe miejsca, które nie wymagają trudnych, forsownych wypraw i są dostępne dla rodzin z dzieckiem

Wysiłek górskich wędrówek z pewnością nagradzają magiczne widoki – rodzinne zdjęcia na tle gór będą piękną pamiątką, do której chętnie będziemy wracać przez cały rok.

Dziecko w górach zobaczy rośliny i zwierzęta, których nie spotka w innych regionach. Chodzenie po górach jest dobrym treningiem dla małych i dużych. Wzmocni płuca, serce, odporność, układ mięśniowy i kostny.

Czyste, górskie powietrze oraz cisza szlaków są miłą odmianą od zgiełku zakorkowanego miasta. Wysiłek i pokonywanie swoich ograniczeń to dla małego człowieka dobra szkoła charakteru.

WYPRAWY NA KONIEC ŚWIATA

Dobrym powodem do wakacji wysoko ponad poziomem morza jest… ograniczony zasięg. Pobyt w górskich okolicach możemy potraktować jako pewnego rodzaju „odwyk” od komputera, internetu i mediów społecznościowych. Po długiej wyprawie nawet największy niejadek nie będzie grymasił przy posiłku. Tym bardziej, że w górach mamy okazję spróbować pyszne jedzenie, charakterystyczne dla danego regionu. Takie miejsca są fascynujące również pod względem kulturowym. Znajdziemy w nich prawdziwe perełki architektoniczne o charakterystycznym stylu i klimacie. Spotkanie z góralskim folklorem: muzyką, gwarą, zwyczajami, strojami, legendami wzbogaci dziecko także pod względem wiedzy o kulturze, a poznawanie tego, co nowe i nieznane będzie prawdziwą przygodą. Warto więc wybrać ośrodek wypoczynkowy, na przykład w Zakopanem, który spełni powyższe wymagania i sprawi, że wspólne wakacje będą dla całej rodziny niezapomnianym przeżyciem.