1 minut czytania

Wstydliwy problem nietrzymania moczu w przeważającej części dotyczy kobiet. Statystyki mówią nawet o 60% pań, które na co dzień borykają się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne: ciąża, poród, menopauza, zmiany hormonalne, ale także czynności wymagające od nas wysiłku. Przypadłość ta ma charakter nasilający, co w praktyce oznacza, że z czasem przybiera na sile i staje się na tyle kłopotliwa, że utrudnia normalne funkcjonowanie kobiety. Dodatkowo, temat ten okazuje się być na tyle intymny i wstydliwy, że kobiety zwlekają z opowiedzeniem o nim swoim bliskim czy lekarzowi pierwszego kontaktu. A to błąd, bo istnieje wiele sposobów poradzenia sobie z tym krępującym problemem: od farmakoterapii, przez ćwiczenia, na nowatorskich zabiegach kończąc.

WSTYDLIWY PROBLEM

Nietrzymanie moczu jest bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą pęcherza moczowego, a konkretnie z rozluźnieniem mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla, które podtrzymują pęcherz. Powoduje to zmianę kąta nachylenia cewki i w efekcie niekontrolowany wyciek moczu. Dolegliwości te pojawiają się zazwyczaj podczas codziennych zajęć, kiedy kichamy, kaszlemy, śmiejemy się, ćwiczymy (podskoki, bieganie), a nawet chodzimy czy gwałtownie wstajemy z krzesła. Z czasem nieleczony problem nasila się coraz bardziej, a kobieta dotknięta tą dolegliwością zaczyna unikać kontaktów z otoczeniem, a nawet traci pewność siebie i poczucie samoakceptacji.

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU

Nieprawidłowa praca pęcherza moczowego może przyczyniać się do zakażeń w obrębie układu moczowo-płciowego, które nieleczone często powracają i tym samym sprawiają, że nietrzymanie moczu staje się jeszcze bardziej kłopotliwe. Zadbajmy więc o profilaktykę. Najprostszą metodą, od której możemy zacząć, są ćwiczenia mięśni Kegla, które utrzymują pęcherz we właściwym miejscu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu. Ćwiczyć możemy wszędzie i o każdej porze dnia, stąd metoda ta zalecana jest nawet w przypadku braku dolegliwości. W leczeniu pęcherza nadaktywnego i naglącego nietrzymania moczu stosuje się farmakoterapię, która najbardziej skuteczna okazuje się być w początkowym stadium choroby, gdy objawy nie są jeszcze zbyt nasilone. Dla kobiet, które preferują zabiegi bardziej innowacyjne, sięgnąć możemy po zabiegi laserowe czy elektromagnetyczne, które są bezinwazyjne i bezpieczne, wzmacniają osłabione mięśnie, a także działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, poprawiając tym samym komfort życia. Terapię w zakresie nietrzymania moczu proponuje także nasz ośrodek – zapraszamy!