1 minut czytania

Turystyka górska cieszy się ogromną popularnością, a miłośników górskich wypraw z dnia na dzień jest coraz więcej. Niestety popularność takich wycieczek nie wiąże się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, które powinny obowiązywać na górskich szlakach. W góry często wychodzimy nieprzygotowani, nie zwracając uwagi na panujące warunki atmosferyczne i przygotowanie fizyczne. Gdy słyszymy o wypadkach w górach, najczęściej ich powody są błahe i wiążą się ze słabym przygotowaniem do wyprawy czy przecenieniem własnych możliwości. Dlatego żelazną zasadą obowiązującą przed wyjściem w góry powinno być odpowiednie przygotowanie do takiego wyjścia i właściwa reakcja w razie ewentualnego wypadku.

JAK BEZPIECZNIE PORUSZAĆ SIĘ PO GÓRACH?

Aby wyprawa w góry była przyjemnością, ale i bezpieczną aktywnością, musimy wiedzieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na górskich szlakach. Przede wszystkim przed planowanym wyjściem zapoznaj się z prognozą pogody, tak by warunki atmosferyczne nie stanowiły dla ciebie zagrożenia. W przypadku zmiany warunków pogodowych nie wahaj się zawrócić. Zrób to również wtedy, gdy gorzej się poczujesz lub pojawią się u ciebie wątpliwości co do wybranej trasy. Wybierając trasę, nie przeceniaj własnych możliwości i górskiego doświadczenia. Poinformuj zaufaną osobę o dniu i godzinie wyjścia, planowanej drodze i przewidywanej godzinie powrotu, tak by w razie problemów pomoc dotarła w jak najszybszym czasie. Wychodząc w góry, zapoznajmy się z warunkami i utrudnieniami panującymi na szlakach turystycznych oraz sposobem ich oznakowania, tak by nasza wyprawa przebiegała sprawnie i bezpiecznie. I na koniec, kiedy już wiemy to wszystko, wyruszając w góry, pamiętajmy o właściwym wyposażeniu. Odpowiednie obuwie, odzież, sprzęt, prowiant i naładowany telefon to podstawa bezpiecznego górskiego wędrowania.

W RAZIE WYPADKU

Niestety, czasem niezależnie od doskonałego przygotowania, może dojść do wypadku. Wtedy, niezależnie od powagi sytuacji, należy zachować zimną krew tak, by trzeźwym okiem odpowiednio ocenić sytuacje. Nie wstydź się poprosić o pomoc lub – w przypadku poważniejszego zdarzenia – niezwłocznie wezwij pomoc. W przypadku, kiedy to ty jesteś świadkiem niebezpiecznego zdarzenia, upewnij się, czy możesz pomóc, nie narażając siebie i innych. Jeśli to możliwe, udziel pierwszej pomocy i wezwij pomoc do rannego. 

Jeśli każdy z nas przed planowaną wyprawą w góry zapozna się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i zastosuje je w praktyce, to górskie wędrowanie będzie bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Zorganizowane wycieczki po tatrzańskich szlakach to także elementy oferty wypoczynkowej naszego ośrodka – http://marzenie-zakopane.pl/wypoczynek/.