1 minut czytania

Choroby układu krążenia to, obok nowotworów, najczęstsza przyczyna śmierci Polaków. Trudno się temu dziwić, skoro wśród głównych przyczyn tego typu schorzeń wymienia się stres, brak aktywności fizycznej i złą dietę. Mimo prężnego rozwoju medycyny i coraz skuteczniejszych sposobów walki z chorobami układu krążenia, w Polsce co roku z ich powodu umiera 200 tysięcy chorych. Z jakimi chorobami musimy się mierzyć i czy możemy w jakikolwiek sposób im zapobiegać?

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Jest o tyle poważną dolegliwością, że często nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Często dopiero podczas rutynowych badań dowiadujemy się o zbyt wysokim pomiarze ciśnienia. Naszą czujność powinny wzbudzić częste bóle głowy, bezsenność, wybuchowość czy szumy uszne. Wczesna diagnoza umożliwi wdrożenie leczenia farmakologicznego.

ZAWAŁ SERCA

Do zawału dochodzi w momencie, kiedy tętnica doprowadzająca krew do serca zostanie zatkana i uniemożliwia dopływ krwi do narządu przez odpowiednio długi czas. Charakterystycznym objawem zawału jest silny ból za mostkiem. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn po 40. roku życia, borykających się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

UDAR MÓZGU

Do wystąpienia udaru niewątpliwie przyczynia się niezdrowy tryb życia. Na chorobę bardziej narażone są osoby palące i otyłe. Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które w efekcie prowadzi do niedowładu kończyn, ręki lub nogi, albo jednocześnie górnej i dolnej kończyny, najczęściej po tej samej stronie.

NIEWYDOLNOŚĆ SERCA

To kolejna niebezpieczna choroba układu krążenia, gdzie serce nie jest w stanie sprawować swej prawidłowej funkcji i zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. Tę jednostkę chorobową łatwo rozpoznać po zmęczeniu pacjenta, nietolerancji wysiłku fizycznego oraz obrzękach, powstałych na skutek zatrzymywania wody w organizmie.

WADY SERCA

Wady serca charakteryzują się nieprawidłową budową i funkcją mięśnia sercowego, co staje się przyczyną zaburzeń przepływu krwi i zagrożeniem dla życia. Wady serca są wrodzone (najczęściej wykryte zaraz po narodzinach dziecka) lub nabyte. 

Choroby układu krążenia to niezaprzeczalnie plaga naszych czasów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zaburzeń. Pocieszeniem w typ przypadku może być fakt, że to my sami w dużym stopniu możemy im zapobiegać, regularnie się badając i prowadząc zdrowy tryb życia. Dbając o siebie, dajemy sobie szanse na zdrowsze życie. W naszym ośrodku organizujemy między innymi wczasy zdrowotne dla osób z zaburzeniami krążenia. Sprawdź ofertę pod linkiem: http://marzenie-zakopane.pl/wczasy-z-rehabilitacja/.