1 minut czytania

Fonoterapia, ultrafonoterapia, sonoterapia, ultrasonoterapia, czyli po prostu terapia ultradźwiękami, to bezbolesny zabieg, który sprawdza się w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. W jaki sposób ultradźwięki wpływają na nasze zdrowie? 

Jak działają fale ultradźwiękowe? 

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości drgań, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Drgania przechodzą między cząsteczkami, powstaje fala mechaniczna, która działa na tkanki. Powstaje efekt cieplny, który stymuluje dyfuzję w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych. Warto wspomnieć, że tkanki mają różny stopień podatności na działanie ultradźwięków – najbardziej wrażliwa na ich działanie jest tkanka nerwowa, mniej – mięśniowa, w najmniejszym stopniu na ich działanie reaguje tkanka tłuszczowa. 

Widoczne efekty oddziaływania fal ultradźwiękowych to rozszerzenie naczyń krwionośnych, odprężenie mięśni i ścięgien, zatrzymanie procesów zapalnych, nasilenie zrastania kości oraz gojenia, a także działanie przeciwbólowe. 

Ultradźwięki – dla kogo? 

Ten rodzaj terapii posiada oczywiście pewne przeciwwskazania – należą do nich na przykład ciąża, zaburzenia krążenia, zakrzepy, zaburzenia rytmu serca lub zapalenie żył. Ultradźwięki sprawdzają się natomiast w przypadku leczenia remisji reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, rwy kulszowej lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Leczenie ultradźwiękami stosuje się również w przypadku blizn, ostróg piętowych i chorób ścięgien. 

Fonoterapia jest wykorzystywana również po urazach mechanicznych układu ruchu, w różnego rodzaju dolegliwościach oraz po złamaniach. Na zabieg z użyciem ultradźwięków warto się wybrać także wtedy, gdy cierpimy na ból barku, nerwobóle lub problemy ze stawem łokciowym. 

Ultradźwięki to dość popularny, stosunkowo często wykonywany zabieg. Jednak aby był skuteczny, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, a także obecność przeszkolonego personelu zajmującego się tego typu terapią.