1 minut czytania

Bóle pleców i kręgosłupa to coraz bardziej powszechny problem. Dotyka on osoby, które pracują fizycznie, ale na bolesne dolegliwości narażeni są również pracownicy biurowi. Problemy z plecami często pojawiają się z wiekiem, choć w niektórych przypadkach ból może mieć podłoże genetyczne.

GDY CODZIENNE CZYNNOŚCI STAJĄ SIĘ WYZWANIEM

Bolesność pleców utrudnia najprostsze codzienne czynności – obowiązki domowe i zawodowe, a przewlekły dyskomfort pojawia się także w momentach odpoczynku, utrudniając sen i regenerację. Ból wpływa także na samopoczucie i relacje z innymi ludźmi, powoduje drażliwość i nerwowość. Leczenie pleców to długotrwały proces, który nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty. Wielu pacjentów stara się po prostu neutralizować objawy przy pomocy środków przeciwbólowych, co w dłuższej perspektywie przyniesie dla organizmu więcej szkody niż pożytku. W miarę możliwości warto stosować profilaktykę, aby uniknąć dolegliwości pleców. Zadbamy o nie między innymi zwracając uwagę na prawidłową pozycje w trakcie siedzenia, stania i leżenia, unikając dźwigania ciężarów, nosząc wygodne obuwie oraz stosując ćwiczenia wzmacniające.

BÓL PLECÓW? MASAŻE MOGĄ POMÓC!

Jednym ze sposobów na profilaktykę bólów pleców są masaże. Klasyczny masaż jest zabiegiem o długiej historii, a w porównaniu z innymi metodami leczenia, jest bezinwazyjnym, stosunkowo tanim i prostym sposobem na walkę z dolegliwościami całego ciała, w tym pleców. Jakie działanie ma masaż i w jaki sposób pozwala zapobiegać oraz zmniejszać bóle pleców?

Masaż to dobry sposób na obniżenie napięcia mięśniowego, które w wielu przypadkach prowadzi do pojawienia się bólu pleców. Zabieg zwiększa ukrwienie w masowanych partiach ciała i w ten sposób może obniżać poziom związków chemicznych, które potencjalnie pobudzają receptory bólowe i powodują dolegliwości. Jednym z efektów masażu jest zmniejszenie podatności na ból – specjaliści uważają, że to zasługa endorfin, które się wówczas wydzielają. 

Zabieg masowania stymuluje układ nerwowy, wpływający na cały organizm, a przy tym zmniejsza odruchowy skurcz mięśni. Nie wolno też pominąć faktu, że masaż wykonywany przez specjalistę jest przyjemny – zabieg to doskonała okazja do relaksuodprężenia oraz ograniczenie czynników stresowych. Redukcja napięcia również jest ważnym elementem profilaktyki bólu pleców.
Zabieg masażu to przyjemny i łatwo dostępny sposób na zmniejszenie ryzyka schorzeń kręgosłupa, spowodowanych przez styl życia i nie tylko. Plecy to jednak na tyle wrażliwa i ważna część ciała, że przed rozpoczęciem zabiegów warto skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub fizjoterapeutą.