1 minut czytania

Magnetoterapia, określana także jako terapia polem magnetycznym, to szczególny rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego stosowanego w rehabilitacji. Magnetoterapia wykorzystuje pole magnetyczne, które działa na komórki. Zgodnie ze stanem współczesnej wiedzy medycznej, pole magnetyczne o niskiej częstotliwości wspiera regenerację chorych tkanek, ma wpływ na złagodzenie bólu oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. 

W trakcie zabiegów z obszaru magnetoterapii pole magnetyczne przenika ciało i w ten sposób dociera do każdej komórki. Działa ono na struktury błon komórkowych, dlatego ułatwia przenikanie do ich wnętrza tlenu oraz substancji odżywczych. Efektem jest przyśpieszenie wzrostu tkanki kostnej, a także wytwarzanie blizny kostnej. Zabiegi magnetoterapii nie należą do szczególnie skomplikowanych. Najczęściej magnetoterapia jest wykonywana w serii 10 zabiegów, które trwają od 10 do 30 minut. Natężenie pola magnetycznego oraz jego dawki różnią się w poszczególnych przypadkach, ponieważ są one ustalane przez lekarza, który dostosowuje te wartości do stanu pacjenta. 

Wskazania do zabiegu 

Jakie są wskazania do zabiegu? Magnetoterapia doskonale sprawdzi się w przypadkach, kiedy konieczne jest usprawnienie tkanek oraz przyśpieszenie regeneracji tkanek, a także złagodzenie bólu oraz działanie przeciwzapalne. W związku z tym terapia polem magnetycznym często jest zalecana w przypadku osteoporozy i reumatyzmu oraz osobom z nadciśnieniem tętniczym. Innymi wskazaniami do magnetoterapii są dolegliwości skóry, na przykład odleżyny i oparzenia, choroby kobiece, zaburzenia krążenia krwi i limfy oraz przewlekłe i ostre dolegliwości bólowe. Z kolei do przeciwwskazań zaliczamy ciąże, ciężkie choroby serca, ostre infekcje, także nowotwory oraz wszczepiony rozrusznik serca. 

Jak wygląda fizjoterapia z zastosowaniem magnetoterapii? Podczas zabiegu poddawana leczeniu partia ciała umieszczana jest w specjalnej obręczy. Terapia polem magnetycznym ma zastosowanie również w leczeniu całego ciała. W jej trakcie pacjent może siedzieć lub leżeć, może też pozostać we własnych ubraniach. Co ciekawe magnetoterapia jest skuteczna także, jeśli przeprowadzi się ją przez gips. Należy jednak pamiętać, aby przed zabiegiem magnetoterapii ściągnąć biżuterię oraz elementy zawierające w sobie metal, takie jak paski z metalową klamrą albo protezy zębowe. Pacjent zanim podda się magnetoterapii powinien również wyłączyć telefon komórkowy, a najlepiej odłożyć go w bezpieczne miejsce.